Blog

Własny alkomat – czy warto i na co zwrócić uwagę przy zakupie

Zabawa w klubie, rodzinne spotkanie, wakacyjne party w plenerze – wszystkim tym imprezom nierzadko towarzyszy alkohol. Musimy jednak pamiętać o zapewnieniu bezpiecznego powrotu do domu. Najlepiej dla kierowcy, gdy będzie wyznawał zasadę – nie jeżdżę po alkoholu. Niekiedy sądzimy, że umiar, zawierzenie swojemu przeświadczeniu o wyjątkowych umiejętnościach jako kierowcy i zachowanie standardowego czasu kilkunastu godzin po zakrapianej imprezie wystarczą, by móc prowadzić auto. Trzeba jednak pamiętać, organizm człowieka na skutek spożywania alkoholu często reaguje niestandardowo. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup alkomatu, który pozwoli nam podjąć właściwą decyzję. W innym przypadku musimy liczyć się nie tyle z mandatem, punktami karnymi i czasowym odebraniem prawa jazdy, ale z tworzeniem wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji na drodze zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 alkpicie

Rodzaje alkomatów – jaki wybrać?

Decydując się na wybór określonego alkomatu, powinien on mieć skalę obejmującą polskie normy dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi, czyli 0,2 ‰ (promila). Na rynku funkcjonują dwa rodzaje testerów:

  • alkomaty półprzewodnikowe – bardzo popularne z uwagi na niewygórowane ceny. Warto jednak wiedzieć, że nie prezentują dokładnych pomiarów, na co ma wpływ niska trwałość sensorów i szybkie zużycie baterii. Również niektóre spożywane produkty, takie jak kawa czy cukierki miętowe, mogą sprawić, że odczyt nie będzie odpowiadał faktycznemu stanowi. Ten rodzaj alkomatów polecany dla osób rzadko korzystających z ich pomocy;
  • alkomaty elektrochemiczne – cechuje je bardzo wysoka jakość i wysoka precyzja dokonywanego pomiaru. Są dość drogie, w zależności od modelu urządzenia, ale wskazane dla osób planujących systematyczne ich wykorzystywanie. Istotne jest to, że spożywane jedzenie nie wpływa na wynik pomiaru.

Kierując się określonymi potrzebami przy wyborze danego alkomatu, należy zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale również na możliwość bezproblemowego skorzystania z serwisu i ewentualnej kalibracji urządzenia. W zależności od częstotliwości wykorzystywania – sporadycznego lub masowego (np. firmy transportowe) – wybieramy adekwatny alkomat. Niezależnie od decyzji w sprawie rodzaju urządzenia, każde powinno posiadać odpowiedni dokument potwierdzający sprzedaż czy zakup i gwarantować prawa do zwrotu lub reklamacji.

O czym warto pamiętać?

Dla celów okazjonalnych można skorzystać z jednorazowych testerów trzeźwości, które są tanie, łatwo dostępne, np. na stacjach paliw i proste w użytku. Częstsze używanie wymaga już alkomatów półprzewodnikowych. Natomiast korzystanie z urządzeń elektrochemicznych umożliwia nawet 300 pomiarów w ciągu godziny i dlatego doskonale sprawdzają się one np. przy kontrolach drogowych wykonywanych w ramach zakrojonych na szerszą skalę akcji sprawdzających trzeźwość kierowców.