Blog

Auto dla firmy – jaka forma jest najlepsza?

Większość współczesnych firm, które chcą działać na większą skalę, musi zapewnić sobie odpowiednią mobilność. Posiadanie pojazdów, czy to samochodów osobowych, czy dostawczych staje się więc koniecznością. W takim momencie wielu przedsiębiorców staje przed poważnym dylematem – czy stworzyć flotę pojazdów, zakupując samochody na kredyt, wziąć je w leasing, czy po prostu wynająć. Warto zawsze rozpatrzeć każdą z opcji.

Zakup własnej floty samochodowej niewątpliwie ma jedną główną zaletę – samochody są własnością firmy. Wiąże się to jednak z tym, że wszelkie koszty eksploatacji pojazdów spadają na przedsiębiorstwo. Nierzadko też w takim wypadku konieczne jest wzięcie kredytu, a same pojazdy są używane. Tym samym do wydatków związanym z użytkowaniem samochodu należy doliczyć spłatę rat, a fakt, że zakupione samochody są z rynku wtórnego, może oznaczać, że należy dokonać odpowiednich przeglądów, a być może także ewentualnych napraw.

Drugie rozwiązanie – leasing – jest niewątpliwie jedną z atrakcyjniejszych form stworzenia floty pojazdów. Jednak i on ma swoje wady. Przede wszystkim umowa leasingu może trwać nawet 60 miesięcy, więc przez ten czas jesteśmy związani umową z naszym leasingodawcą, a na sam koniec, w zależności od zawartej umowy, pojazd niekoniecznie stanie się naszą własnością, tylko konieczny będzie wykup. Często też jest tak, że samochody brane w leasing są najzwyczajniej droższe (ich ceny w takim wypadku mogą wzrosnąć do kilkunastu procent), natomiast potencjalna zwłoka w spłacie raty może się wiązać z dotkliwymi karami finansowymi.

Długoterminowy wynajem samochodu – najatrakcyjniejsza forma tworzenia floty?

Na tle wszystkich opcji zdecydowanie ciekawie wypada możliwość wynajęcia samochodu w wypożyczalni. Decydując się na tego typu formę pozyskania samochodów dla swojego przedsiębiorstwa, wybiera się przede wszystkim dość elastyczne, a także ekonomiczne rozwiązanie.

Przede wszystkim, w przypadku większości dobrych firm, które wypożyczają pojazdy, okres trwania umowy najmu długoterminowego trwa nie dłużej, jak 12 miesięcy z możliwością przedłużenia umowy na kolejny wybrany okres. Co więcej, profesjonalne wypożyczanie przewidują także opcję wcześniejszego rozwiązania umowy – wszak mogą wystąpić różne okoliczności, które zmuszają przedsiębiorców do takiego kroku.

Inną, niewątpliwie dużą zaletą jest fakt, że koszta najmu samochodu są dużo niższe – większość kosztów eksploatacji po prostu spada na wypożyczalnię. Niektóre z nich gwarantują również profesjonalny serwis, dzięki czemu w razie pojawienia się potencjalnych usterek, można po prostu zgłosić się do firmy wynajmującej, która zajmie się awarią.

Dla kogo wynajem długoterminowy?

Z racji faktu, że większość wypożyczalni dysponuje nie tylko pojazdami osobowymi, ale także dostawczymi, czy busami, to jest to atrakcyjna opcja dla niemal każdej firmy. Niezależnie, czy potrzebuje się samochodów dla swoich przedstawicieli handlowych, czy też może potrzebne są busy do przewozu pasażerów, albo też van dla spedytorów – wynajem będzie zdecydowanie bardzo ekonomicznym i praktycznym rozwiązaniem. Stąd też coraz więcej firm, zamiast brać samochody w leasing, czy kupować je, decyduje się na wynajem.