Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o automatycznej skrzyni biegów

Automaty – do niedawna przekleństwo kierowców i zarazem właścicieli… starych aut, których automatyczne skrzynie biegów nie spełniały oczekiwań płynnej i bezpiecznej jazdy na polskich drogach. Nic dziwnego, że w przestrzeni funkcjonowało wiele negatywnych opinii, które w znacznej mierze rzutowały na takie postrzeganie jazdy różnymi autami z automatami. Czy tak faktycznie jest obecnie?

Jedno jest pewne – polscy kierowcy coraz chętniej sięgają po samochody z automatycznymi skrzyniami biegów. Z pewnością posiadamy zdecydowanie lepsze drogi, ale też nierzadko zdarzające się korki, w których stoimy, w pełni uwidaczniają walory automatów. Brak konieczności operowania sprzęgłem i dźwignią zmiany biegów, tylko hamulec i gaz to dobry powód, by w pełni docenić ich urok.

 Automatyczna skrzynia biegw w starym aucie

Szybkość i płynność pracy automatów

Nowoczesne konstrukcje automatycznych skrzyń biegów w pełni zasługują na opinię, że są tak szybkie jak Usain Bolt. Zmiana biegów odbywa się w ułamku sekundy, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z takim autem jak BMW. Oczywiście, zawsze może nasz wybór trafić na dużo wolniejszą skrzynię, ale są to już rzadkie przypadki. Pod względem płynności pracy w zasadzie trudno cokolwiek automatom zarzucić, chyba że nieumiejętnie z niej korzystamy, decydując się na gwałtowne przyspieszenia. Wtedy nawet najlepsze skrzynie biegów mogą szarpać podczas jazdy.

Wygoda użytkowania inteligentnych skrzyń

Korzystanie z automatycznej skrzyni biegów pozwala w pewnym sensie na drobne lenistwo, ale też ma inne dobre strony. Możemy zdecydowanie więcej uwagi skupić na prowadzeniu samochodu i na tym, co się dzieje na drodze. Nowoczesne automaty są jak podręczne laptopy: wystarczy wybrać odpowiedni tryb, a skrzynia zachowa się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Do dyspozycji możemy mieć kilka trybów: „Sport”, „Normal” i „Eco”, przy czym ten ostatni zapewni nam oszczędność paliwa.

 6 speed manual gearbox shift

Czy automaty mają wady?

W zasadzie jedną: kiedy się zepsują, a może się tak zdarzyć, to czeka nas naprawa w specjalizującej się w tym zakresie firmie lub nawet  wymiana! Jeśli mamy do czynienia z manualną skrzynią biegów, zawsze możemy liczyć na naprawę, ale w przypadku automatów może wydarzyć tak, że będzie to po prostu nieopłacalne. Czeka nas w tej sytuacji znaczny koszt i to może być bardzo dotkliwe dla naszej kieszeni.

Oczywiste korzyści korzystania samochodów z automatyczną skrzynią biegów docenia już wielu kierowców i nierzadko, przylatując do Wrocławia, Katowic, Krakowa, Opola lub Częstochowy, korzystają z wypożyczalni samochodów NostarCar, gdzie bez problemu wynajmują auto z automatem. Specjalnie przygotowane modele w opcjach dodatkowych mogą być również wyposażone w nawigację. NostarCar wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osobom, które nie wyobrażają już sobie jazdy samochodem z manualnymi przekładniami.