Blog

Najczęstsze błędy przy eksploatacji samochodu

Jakie błędy są najczęstsze przy eksploatacji samochodów
Na co dzień wielu kierowców nie zastanawia się nad tym, jak powinno się odpowiednio dbać o samochód. Okresowy przegląd techniczny, mycie i sprzątanie raz na jakiś czas to czynności, jakie uważają za absolutnie wystarczające, jeśli chodzi o dbanie o samochód. Z drugiej strony mamy także szereg innych zachowań, które są niewłaściwe i mogą się przyczyniać do zwiększenia tempa eksploatacji auta. Jakie błędy popełniamy najczęściej, korzystając z naszych pojazdów?


Niekontrolowanie stanu oleju w silniku i nie tylko
Wielu kierowców nie zadaje sobie trudu, by sprawdzać poziom i jakość oleju, a ten kontrolować należy regularnie (najlepiej co miesiąc) niezależnie, czy jeździmy starym, czy nowym samochodem. Jest to też konieczna czynność, jeśli wybieramy się w dalszą podróż – uszkodzenie silnika w końcu to ostatnie, co byśmy chcieli, by się nam przytrafiło.
Warto również wspomnieć o sposobie dolewania oleju – przede wszystkim dobrze jest poczekać na to, aż silnik ostygnie. W przeciwnym wypadku zimny olej w kontakcie z poszczególnymi, rozgrzanymi częściami, może doprowadzić do pęknięć, które, choć mikroskopijne, mogą być przyczyną poważnych awarii.


Zaniedbanie opon
Dbanie o ogumienie to troska nie tylko o nasze pieniądze, ale przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowia i życia. Wielu kierowców jednak ogranicza się jedynie do wymiany opon z letnich na zimowe i na odwrót. Tymczasem ważne jest, by sprawdzać regularnie ciśnienie, najlepiej co miesiąc, co pozwoli uchronić bieżnik przed szybszym starciem. Jedna niedopompowana opona to również wyższe zużycie paliwa, gdyż jest większe tarcie – tym samym silnik musi ciężej pracować, by toczyć samochód. Przy za niskim ciśnieniu powietrza może również łatwiej dojść do uszkodzenia ogumienia.

Równie istotne jest zadbanie o to, by opony w samochodzie nie były stare (nie starsze niż 10 lat), a także by bieżnik miał odpowiednią głębokość, co zapewni lepszą przyczepność i hamowanie.


Jazda z nogą na sprzęgle
Wielu kierowców ma manierę polegającą na tym, że w czasie jazdy trzymają stopę na sprzęgle. Tymczasem taki styl może doprowadzić do jego obciążenia, gdyż już niewielki nacisk powoduje dosunięcie łożyska wyciskowego do sprężyny talerzowej, co wprawia je w ruch. To zaś sprawia, że cały mechanizm ulega szybszej eksploatacji.


Jazda i hamowanie na biegu jałowym
Jazda „na luzie”, wbrew przekonaniu wielu kierowców, nie oszczędza paliwa, a wręcz przeciwnie – silnik potrzebuje go więcej, by podtrzymać bieg jałowy. Z drugiej strony jest to praktyka o tyle niebezpieczna, że na drodze mogą się pojawić różne, nieprzewidziane zdarzenia, przy których czas na wrzucenie biegu może być za długi. Tę czynność więc powinniśmy zostawić jedynie w przypadku sytuacji awaryjnych.


Poprawna eksploatacja – większe oszczędności dłuższa żywotność auta
Powyższe błędy stanowią jedynie część tych, które na co dzień wielu kierowców popełnia. Do tych popularniejszych należy jeszcze wieczna jazda „na oparach”, przez co do silnika mogą przedostawać się zanieczyszczenia, przejeżdżanie z dużą prędkością po kałużach, które mogą zalać elektronikę, czy też jazdę na niewłaściwych (za niskich i za wysokich) obrotach. Tymczasem poprawna eksploatacja samochodu gwarantuje nam oszczędności, bezpieczeństwo i pewność, że nasz samochód będzie służyć nam dłużej.