Blog

Co się bardziej opłaca - posiadanie czy wynajęcie samochodu?

Posiadanie własnego samochodu daje poczucie niezależności – nie ważne, kiedy chcesz, jak chcesz, możesz po prostu wsiąść i wyjechać, nie bacząc na to, jak działa komunikacja miejska czy międzymiastowa.

Jednak to samo wrażenie daje nam auto, które wypożyczamy. Wtedy tylko decydujemy, na jaki okres chcemy je wynająć, a wciąż pozostajemy wolni od transportu masowego. W tym momencie rodzi się pytanie – co jest dla nas bardziej opłacalne?

Koszt posiadania samochodu

Samochód dla wielu osób jest skarbonką bez dna. Tym bardziej że wielu ludzi decyduje się na zakup aut z rynku wtórnego, czyli często pojazdów z niemałą historią. Pierwszym więc głównym wydatkiem, jaki nas czeka, jest jego kupno. Jego wysokość jest uzależniona nie tylko od stanu (nowy/używany), ale też i jego kondycji. Niemniej jednak zwykle jest to niemały wydatek. Jeśli decydujemy się na zakup samochodu używanego, to warto się z nim udać na przegląd – jest to więc kolejny koszt.

Auto też musi być zarejestrowane i ubezpieczone, co generuje kolejne, często niemałe wydatki. Do tego może dojść zakup nowych opon. A to wciąż dopiero początek. Są także koszta związane ze zwykłą eksploatacją – paliwo, drobne naprawy, zakup na przykład nowych żarówek czy coroczne przeglądy.

Każdemu też w końcu może zdarzyć się kolizja. Wówczas ubezpieczenie nie wszystko może objąć, a koszty naprawy potrafią być naprawdę przytłaczające. W najgorszym wypadku auto trafia na złom, tym samym – nasze pieniądze idą w błoto.

Wydatki związane z wynajmem samochodu

Przy wynajmie samochodu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że wybieramy tę usługę wtedy, kiedy auto jest nam najbardziej potrzebne – w przypadku wyjazdów poza miasto, kiedy mamy jakąś specjalną okazję lub też w momencie, gdy potrzebujemy być bardziej mobilni. Nie jest więc to koszt stały, a w zależności od potrzeb możemy wybrać różne okresy wypożyczenia – krótkie, jak i długie, przy czym biorąc pojazd na dłuższy czas, możemy uzyskać atrakcyjniejsze stawki.

Dodatkowe opłaty są też związane na przykład z podstawieniem i odbiorem samochodu w wybranym przez siebie miejscu lub też z wykupieniem dodatkowych kilometrów, wliczonych do dobowego limitu.

Do kosztu wynajmu niekiedy trzeba też doliczyć dodatkowe usługi, jak wypożyczenie nawigacji czy fotelika dla dziecka, jednak coraz więcej dobrych wypożyczalni odchodzi od płacenia za użyczenie akcesoriów, które aktualnie w większości aut są już standardem.

Zauważmy, że jeśli zdecydujemy się na najem samochodu, to odpadają wszelkie koszta związane z jego utrzymaniem – przeglądy, naprawy w przypadku awarii, a także likwidacji szkód po kolizji, kiedy sprawcą jest inny kierowca. Wiele też zależy od samych wypożyczalni, ale w przypadku dobrych firm warunki są wyjątkowo preferencyjne.

Co więc bardziej się opłaca – wynajęcie czy posiadanie samochodu? Wszystko zależy od tego, jak intensywnie korzysta się z auta na co dzień – czy jest on nam niezbędny do funkcjonowania, czy korzystamy z niego jako osoby prywatne bądź przedstawiciele firmy, czy też potrzebujemy go jedynie okazjonalnie.