Blog

Czy podróżowanie wypożyczonym samochodem się opłaca?

Zakup i utrzymywanie własnego samochodu w firmie, może być dla przedsiębiorców w wielu przypadkach zupełnie nieopłacalne. Dotyczy to nie tylko firm małych oraz średnich, ale także często dużych przedsiębiorców. Własny samochód to konieczność opłacania ubezpieczeń, serwisowania, wykonywania przeglądów czy radzenia sobie w sytuacjach, gdy auto zepsuje się gdzieś w trasie i trzeba je ściągać. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszy się w Polsce leasing, ale od pewnego czasu wiele firm decyduje się także na długoterminowy wynajem. Czy podróżowanie takim samochodem wypożyczonym, a więc niewziętym w leasing, naprawdę jest opłacalne?

Wypożyczone auto nigdy nie przejdzie w ręce przedsiębiorcy.

Największą wadą korzystania z wypożyczalni samochodowych jest przede wszystkim to, że auto nigdy nie stanie się naszą własnością. Podpisujemy umowę na określony czas, a po jej zakończeniu zwracamy samochód firmie, od której go wypożyczaliśmy. Paradoksalnie jednak może to być dla wielu osób zaleta. Skoro wypożyczalnia wcześniej czy później odzyska samochód, to będzie mogła go wynajmować dalej, bądź też sprzedać. W efekcie opłaty za korzystanie z auta wypożyczonego są sporo mniejsze niż przy leasingu, który należy traktować jako pewnego rodzaju formę kredytowania. To właśnie z tego powodu, tak wiele małych i średnich firm, decyduje się właśnie na wynajem długoterminowy.

Podróżując wypożyczonym autem, płacimy tylko za paliwo i za wynajem.

Prawdziwą zaletą jest tutaj jednak fakt, że pomimo niższych kosztów wypożyczenia auta, w stosunku do leasingu, dostajemy praktycznie takie same usługi dodatkowe. Jako wypożyczający auto nie musimy martwić się serwisowaniem i bieżącymi przeglądami. Omijamy także problem podwyżek ubezpieczenia OC. Kwotę za wypożyczanie ustalamy podczas podpisywania umowy i w całym okresie jej trwania nie będzie się ona zmieniała. Firma wypożyczająca samochody będzie także odpowiedzialna za odholowanie i naprawienie samochodu zepsutego, a do tego jeszcze podstawi auto zastępcze, przez co podróże służbowe nie będą musiały się wydłużać z racji awarii samochodów.

Pewną zaletą jest także fakt, że o wiele łatwiej jest z umowy wypożyczenia zrezygnować. Rezygnacja z leasingu jest w zasadzie niemożliwa, a przy wynajmie dogadanie się z firmą wypożyczającą nie powinno być trudne.

Atrakcyjny może być także wynajem średnioterminowy.

Przy okazji warto wspomnieć także o wynajmie średnioterminowym, który w niektórych przypadkach może być najlepszym rozwiązaniem. Czasem firma potrzebuje samochodu tylko na kilka tygodni, działając sezonowo czy mając braki we własnej flocie aut. Wypożyczanie na doby jest rozwiązaniem wysoce nieopłacalnym, dobrym tylko dla osób prywatnych. Wynajem średnioterminowy będzie tutaj najlepszy. Auta wypożyczamy na stosunkowo krótki czas, otrzymując wszystkie usługi dostępne przy wynajmie długoterminowym, ale z samochodów będziemy korzystać tylko w tym okresie, w którym naprawdę je potrzebujemy.