Blog

Eco-driving – na czym polega?

Wielu kierowców zwykło sądzić, że eco-driving sprowadza się wyłącznie od mniejszego zużycia paliwa. W rzeczywistości lista zalet ekologicznej jazdy jest znacznie dłuższa, a umiejętne eksploatowanie samochodu pozytywnie wpływa na jego stan techniczny. Zapraszamy do zapoznania się z garścią porad dotyczących tego, jak jeździć ekologicznie i dlaczego eco-driving się nam opłaca.

Przez miesiąc jeździsz za darmo

Eko-jazda wielu kierowcom kojarzy się z wymysłem i kolejną fanaberią naszych czasów. Utożsamiają ją oni z wleczeniem się w ślimaczym tempie i irytowaniem innych uczestników ruchu drogowego. Argument o mniejszym zużyciu paliwa co prawda działa na ich wyobraźnię, jednak nie na tyle, aby zaakceptowali oni ekologiczny styl prowadzenia auta u innych, a co dopiero sami zdecydowali się tak jeździć. Przecież wszystkim się spieszy! Tymczasem badania pokazują, że kierowcy, którzy jeżdżą ekologicznie, są w stanie zmniejszyć spalanie paliwa o 8% w skali roku. Biorąc pod uwagę ceny na stacjach benzynowych, sprawia to, że przez miesiąc w roku ekokierowca jeździ za darmo. A to tylko jedna z wielu zalet eco-drivingu. Mniej spalin to mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Ekologiczna jazda pozwala także utrzymywać nasze auto w lepszym stanie oraz poruszać się płynnie, co zwłaszcza w zakorkowanych polskich miastach ma ogromne znaczenie. Nasze rodzime metropolie nie są przystosowane do coraz większej liczby samochodów. Gdyby wszyscy kierowcy stosowali się do zasad ekologicznej jazdy, korków byłoby mniej, ruszanie spod świateł przebiegałoby płynnie, a zmiany pasa ruchu nie przypominałyby walki na bokserskim ringu, okraszonej brzmieniem klaksonów, wyzwisk i obraźliwych gestów.

Jak jeździć ekologicznie?

Skoro powiedzieliśmy już wiele na temat zalet eco-drivingu, warto przejść do kolejnego kroku: jak jeździć ekologicznie? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść praktycznych porad dotyczących jazdy samochodem zgodnie z zasadami ekojazdy.

  1. Ruszaj w trasę natychmiast po przekręceniu kluczyka – wielu kierowców przed rozpoczęciem podróży „grzeje” auto,wykonując postój z włączonym silnikiem. Tymczasem testy pokazują, że zamiast pomagać, rozgrzewanie auta na postoju szkodzi. Poprawna praca podzespołów Twojego samochodu możliwa jest wyłącznie w trakcie jazdy.
  2. Ekonomicznie zmieniaj biegi. Jedynka naprawdę służy wyłącznie do ruszania, a dwójka – do nabrania prędkości. Zmiana biegów przy odpowiednich prędkościach wydaje się oczywistością, jednak mimo to wiele samochodów jeździ na zbyt wysokich obrotach, co często skutkuje nie tylko szybszym zużyciem się poszczególnych podzespołów, ale także wyższym zużyciem paliwa.
  3. Hamuj silnikiem – nie tylko ruszanie, ale także zatrzymanie auta może mieć wymierne konsekwencje dla pojazdu i środowiska, i dla naszego bezpieczeństwa. Hamowanie silnikiem pozwala na znacznie łagodniejsze wytracanie prędkości i zatrzymanie samochodu.
  4. Wrzuć na luz -dojeżdżając do skrzyżowania lub parkingu, zaleca się włączenie biegu jałowego. W samochodach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów luz wrzucany jest samoistnie, co zapewnia łagodne hamowanie i spokojną redukcję prędkości.

 

Female driver shifting gear manually, selective focus

Mniej wypadków, szybciej do celu

Eco-driving jest czymś znacznie więcej niż tylko chwilową modą. W wielu krajach ekologiczna jazda stanowi jeden z najważniejszych elementów kształcenia kierowców. Również w Polsce przykłada się do niej coraz większą uwagę. Ekologiczne prowadzenie samochodu pozwala nie tylko zmniejszyć spalanie paliwa i przedłużyć żywotność naszego auta. Ekojazda to także mniej stresu, a także – co potwierdzają najnowsze badania – szybsze dotarcie do celu i znacznie mniej wypadków.

 

Leather car seats. Interior detail with stitch

Jak prawidłowo ustawić fotel dla większego bezpieczeństwa

Prawidłowe ustawienie foteli w samochodzie pozwala uczynić jazdę bardziej komfortową i znacznie bezpieczniejszą. Niestety, wielu kierowców – świadomie lub nie – lekceważy ten fakt, prowadząc auto w pozycji półleżącej czy kurczowo trzymając się kierownicy, siedząc zdecydowanie zbyt blisko. W ten sposób kierowcy sami narażają się na niebezpieczeństwo. Z naszego poradnika dowiecie się, jak prawidłowo ustawić fotel w swoim samochodzie.

O czym pamiętać?

Podstawowe parametry, jakie powinien wziąć pod uwagę kierowca ustawiający fotel w swoim samochodzie, to:

  • wysokość fotela,
  • odległość od kierownicy,
  • regulacja oparcia,
  • wysokość zagłówka,
  • pozycja dłoni na kierownicy,
  • przebieg pasa bezpieczeństwa.

Ustawienie wysokości fotela ma kluczowy wpływ na pole widzenia kierowcy. Właśnie dlatego fotel nie powinien być opuszczony zbyt nisko ani podniesiony zbyt wysoko. Wysokość fotela uzależniona jest oczywiście od wzrostu kierowcy – szacuje się, że odległość między głową a sufitem auta nie powinna wynosić mniej niż 10 cm.

Odległość od kierownicy

Odległość fotela od kierownicy jest prawidłowa, gdy przy wciśniętym do oporu pedale sprzęgła noga kierowcy jest lekko zgięta w kolanie. Należy pamiętać, aby na sprzęgle spoczywała cała stopa, a nie tylko palce. Jeśli chodzi o regulację oparcia, powinno ono być ustawione tak, aby umożliwiało wygodny chwyt kierownicy bez odrywania łopatek od fotela. Pozwala to na prowadzenie samochodu w komfortowej pozycji i nie męczy naszego kręgosłupa. Nie bez znaczenia jest także wysokość zagłówka. Głowa powinna mieć solidne oparcie, dlatego nie należy ustawiać go ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko.

 

Woman driving his car and makes gesture with thumb up

Ułożenie rąk na kierownicy w klasycznej pozycji „za piętnaście trzecia”, pozwala na efektywne prowadzenie auta i zapewnia najlepszą możliwość wykonywania manewrów na drodze. Fotel musi być ustawiony tak, aby ręce były wyprostowane bez odrywania pleców od oparcia.

Ustawienie fotela – komfort i bezpieczeństwo

Ostatnim parametrem, na który musimy zwrócić uwagę, jest regulacja pasa bezpieczeństwa. Po zapięciu powinien on przebiegać przez środek ramienia. Ta optymalna pozycja sprawi, że pas nie będzie się zsuwał, a w przypadku kolizji jego działanie będzie prawidłowe. Odpowiednie ustawienie fotela w samochodzie zapewni nam komfort i bezpieczeństwo. Szczególnie istotne jest to podczas dalszych podróży. Nieprawidłowo ustawiony fotel może przyczynić się do szybszego zmęczenia kierowcy, a co za tym idzie – osłabienia jego czujności za kierownicą.