Blog

Klimatyzacja samochodowa - jak o nią dbać i jak ją czyścić

Dbałość o klimatyzację samochodu jest ważna z dwóch powodów – w celu zadbania o komfort termiczny, czy to latem, czy zimą, a także ze względów zdrowotnych. Na filtrach bowiem gromadzą się różne drobnoustroje – od grzybów, mogących wywoływać lub nasilać objawy alergii, po legionellę, która może być śmiertelnie niebezpieczna. Jak zatem używać i dbać o klimatyzację, by zapewniła odpowiednie warunki wewnątrz i działała tak, jak powinna?


Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji

Wbrew pozorom, wielu ludzi popełnia różne błędy przy korzystaniu z układu klimatyzacyjnego. Zamiast wywietrzyć nagrzany samochód, często włączają chłodzenie, które dużo ciężej radzi sobie z ustanowieniem odpowiednich warunków, jeśli środek pojazdu jest wypełniony nagrzanym powietrzem. Dlatego też warto wpierw przewietrzyć samochód przed podróżą, a następnie, przy zamkniętych oknach, schłodzić go klimatyzacją.

Powinniśmy zadbać również o to, aby sprężarka zachowała swoją sprawność (w przeciwnym wypadku jej wymiana może kosztować naprawdę słono). Dlatego też co najmniej raz w tygodniu na około 10-15 minut powinno się włączać klimatyzację.

Należy również pamiętać o tym, aby uzupełniać czynnik chłodzący. Wynika to z faktu, że szczelność klimatyzacji nigdy nie będzie stuprocentowa. Podejmując się jednak tego zadania, należy się trzymać ściśle wytycznych producenta, a najlepiej zlecić to fachowcom.

Konieczne jest również wykonywanie regularnych przeglądów układu. Przyjmuje się, że powinien się on odbywać średnio co około 10 tys. kilometrów. Jeśli natomiast podróżujemy w cięższych warunkach, niewykluczone, że trzeba będzie robić to częściej.

Układ klimatyzacyjny powinien być też czyszczony przynajmniej dwa razy do roku, szczególnie jeśli narażony jest na pyły (czy do z piasku, czy z drzew), jak i na oddziaływanie smogu. Samą konserwację najlepiej przeprowadzać w sprawdzonych warsztatach, gdzie wykorzystują do tego specjalistyczną chemię lub ozon.


Co powinno wzbudzać niepokój?

Pierwsze, co budzi obawy przy korzystaniu z klimatyzacji, to brzydki zapach, wydostający się z nawiewów wentylacyjnych. Tym bardziej, jeśli łączymy fakt działania klimatyzacji z naszym złym samopoczuciem. Może to oznaczać, że filtry stały się siedliskiem bakterii i grzybów, których trzeba jak najszybciej się pozbyć. Niekiedy zapach ten wżera się w filtr, dlatego też może okazać się konieczna jego wymiana.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy zapewnia odpowiednie chłodzenie i grzanie. Jeśli jej praca wydaje się nieefektywna, być może istnieje nieszczelność w układzie – jeśli zaś brakuje czynnika chłodzącego, to może dojść do uszkodzenia sprężarki. Niepokojącym sygnałem jest też moment, kiedy zaczynają parować szyby. Obawy powinien również budzić szum, czy nawet hałas, gdy klimatyzacja działa. W każdym z tych przypadków należy skierować się do profesjonalnego serwisu, który dokona kontroli układu, uzupełnią płyn chłodzący, a także naprawią możliwe usterki.


Prawidłowa eksploatacja – długotrwałe użytkowanie
Korzystając w prawidłowy sposób z klimatyzacji, zapewniamy sobie jej długoletnią sprawność, ponosząc przy tym względnie niewielkie koszty. Czyszczenie, przeglądy i wymiana filtrów, a także, raz na jakiś czas, osuszacza, zapewni nam odpowiedni komfort termiczny przy bezawaryjnym układzie.