Blog

Samochód jesienią - jak go przygotować?

Jesienna słota – jak przygotować na nią samochód?

Kiedy kończy się słoneczna pogoda i upały, a nadchodzą deszcze, coraz chłodniejsze dni, plucha i pierwsze śniegi oraz mrozy, zaczyna się okres, w którym nasz samochód wymaga specjalnego przygotowania, by przeszedł przez niego bez szwanku. Jakie czynności związane z dbałością o auto czekają nas jesienią?


Przede wszystkim – sprawdzić wycieraczki, szyby i elektronikę
Okres po lecie, kiedy będzie więcej deszczy, a powietrze w ogóle jest dużo wilgotniejsze, to idealny moment na sprawdzenie wycieraczek w aucie. Przed tym jednak należy dobrze umyć szyby, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Same wycieraczki zaś czyścimy aż do momentu, gdy na szmatce nie będzie pozostawać żaden brud. Warto też sprawdzić ich kondycję – jeśli są wyszczerbione, to pora na ich wymianę.
Wraz z nadejściem jesieni zwiększa się obciążenie elektroniki – częściej w ruch idą (oczyszczone już) wycieraczki, włączamy ogrzewanie wnętrza czy lusterek i szyb. Dlatego też dobrze by było przetestować, czy wszystko działa tak, jak powinno. Pamiętajmy – takich testów dokonujemy przy włączonym silniku, inaczej musimy się liczyć ze zużyciem akumulatora.
On sam również wymaga przetestowania lub wymiany. Aby się przekonać, czy wytrzyma kolejny sezon, wystarczy sprawdzić napięcie przy pełnym naładowaniu. Jeśli wynosi 12,6 V – wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast 12,4 V – trzeba zaopatrzyć się w nowy. Zadbajmy też o przewody elektryczne, które teraz są bardziej narażone na rdzewienie.

Sprawdzamy stan hamulców i zmieniamy opony
Jesień jest tym okresem, w który znów zaczynamy częściej i intensywniej korzystać z hamulców. Dlatego też należy dokonać odpowiedniego przeglądu całego układu hamowania, czy nie ma jakichś nieszczelności lub innych mankamentów. Same hamulce jednak to nie wszystko – przede wszystkim w pewnym momencie warto już zmienić opony z letnich na zimowe, a przede wszystkim – przyjrzeć się ich kondycji (o tym, jak rozpoznać, czy opony nadają się jeszcze do eksploatacji, pisaliśmy przy okazji innego tekstu).

Oczyszczanie kanałów wentylacyjnych i klimatyzacji
Okres letni wiąże się z pyleniem najróżniejszych roślin. Drobne zanieczyszczenia więc łatwo osiadają w kanałach wentylacyjnych naszych aut i klimatyzacji. W połączeniu z wilgocią jesieni zaś mogą stać się pożywką dla różnych grzybów i bakterii, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia wszystkich przebywających w pojeździe, nie mówiąc o dyskomforcie spowodowanym nieprzyjemnym zapachem.
To samo tyczy się klimatyzacji. Zanieczyszczenia sprawiają, że może nie tylko działać niepoprawnie, ale przede wszystkim staje się siedliskiem dla różnych mikrobów. Należy więc dokładnie wyczyścić wszystkie kanały, wyloty, a także filtry.

Nie zapominajmy o uszczelkach
Szczelność pojazdu chroni jego wnętrze nie tylko przed chłodnym powietrzem, ale też przed wilgocią. Dlatego też jeszcze przed rozkręceniem się jesieni na dobre, warto sprawdzić uszczelki w drzwiach, a także uszczelki szyb. Możemy je zakonserwować za pomocą specjalnych środków, wyprodukowanych na bazie silikonów czy gliceryny.

Zadbane auto – przyjemniejsza i bezpieczniejsza podróż
Jeśli zadbamy o to, aby nasz samochód na jesień był odpowiednio przygotowany, nie będziemy musieli się obawiać potencjalnych przykrych niespodzianek, jak niesprawność któregoś układu, brzydki zapach, parujące szyby czy niebezpieczne poślizgi. Zamiast tego będziemy mogli się cieszyć jazdą i bezpiecznym podróżowaniem.