Blog

Jak przygotować samochód na lato?

Jak przygotować samochód na sezon letni

Kiedy za oknem wiosenne słońce coraz mocniej dogrzewa, dobrze pomyśleć o tym, jak przygotować samochód na najcieplejszy okres w roku. Wbrew pozorom jest szereg czynności, które warto, a nawet należy podjąć, by komfort i bezpieczeństwo jazdy były wyższe. Jak zatem przygotować samochód na lato?

Zmiana opon
Pierwszym krokiem, jaki trzeba zrobić, to zmienić opony z zimowych na letnie. Raz, że podniesie to komfort jazdy, dwa – opony zimowe w kontakcie z rozgrzaną nawierzchnią jezdni, najzwyczajniej szybciej się zużywają. Co więcej – zimowe „gumy” mogą wydłużyć drogę hamowania nawet o kilka metrów.

Nim jednak zmienimy ogumienie, warto się przyjrzeć temu przeznaczonemu na sezon letni. Może się bowiem się okazać, że konieczny będzie zakup nowych opon. Jak to właściwie określić? Przez sprawdzenie głębokości bieżnika – ten powinien mieć nie mniej jak 3 mm. Choć według prawa minimalna głębokość powinna mieć najmniej 1,6, to może on sprawiać problemy – mniejsza przyczepność, jak i nieprawidłowe odpompowywanie wody.

Warto też zwrócić uwagę na wiek opon. Przyjmuje się, że powinny być nie starsze, jak 10 lat. Te, które przekroczą ten pułap, najczęściej nie mają już swoich pierwotnych właściwości, tym samym nie gwarantują tak dobrej przyczepności i wydłużają drogę hamowania.

Konserwacja silnika, hamulców, wentylacji
Korzystając z oleju mineralnego lub półsyntetycznego, warto się zastanowić nad zmianą na taki, którego lepkość jest podwyższona. Nie można również zapomnieć o hamulcach, które zimą i wczesną wiosną są mocno eksploatowane, a także wystawione na działanie soli, sypanej na zamarzniętą nawierzchnię.

Nie mniej istotne jest również przejrzenie stanu wentylacji. Jeśli filtr powietrza jest mocno zanieczyszczony, należy go wymienić na nowy, co zagwarantuje komfort wszystkim osobom w pojeździe, także alergikom. Konieczna też może się okazać wizyta w warsztacie, w którym oczyszczą klimatyzację, a także sprawdzą jej szczelność i doleją czynnika chłodzącego.

Porządne mycie i sprzątanie wnętrza
Okres przed latem jest najlepszym momentem, by porządnie umyć samochód. Zima, jak i wiosenne przymrozki i śniegi, mocno odciskają się na jego czystości, szczególnie przez błoto pośniegowe. Dodatkowo brud wżera się w najdrobniejsze zakamarki. Dobrze jest więc poświęcić swoim czterem kółkom więcej czasu i porządnie je umyć, tym bardziej że potencjalny brud ułatwia również korodowanie, zwłaszcza że często w takim błocie występuje też sól.

Nie mniej istotne jest również posprzątanie kabiny pasażerskiej samochodu. Choć bezsprzecznie każdy kierowca, który dba o swój pojazd, troszczy się również o systematyczne czyszczenie dywaników i tapicerki, to jednak okres przed latem jest najlepszy na porządne wysprzątanie wnętrza. W środku kabiny zazwyczaj panuje też duża wilgoć, z tym jednak łatwo sobie poradzić – albo zostawiając auto z otwartymi drzwiami do osuszenia, albo wypychając skarpetę lub inny element garderoby ryżem czy… silikonowym żwirkiem dla kota. Oba produkty nie powinny mieć problemu z pochłonięciem jej nadmiaru.

Podstawowe czynności dla sprawniejszego samochodu
Powyższe prace stanowią podstawę, jaką należy wykonać, przygotowując samochód na lato. Tym bardziej że potencjalnie to nim będziemy jechać na wakacje, czy inne dłuższe trasy. Oczywiście warto też jeszcze sprawdzić stan płynu hamulcowego czy nawet spryskiwacza do szyb, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że auto jest w stu procentach sprawne.

Kiedy za oknem wiosenne słońce coraz mocniej dogrzewa, dobrze pomyśleć o tym, jak przygotować samochód na najcieplejszy okres w roku. Wbrew pozorom jest szereg czynności, które warto, a nawet należy podjąć, by komfort i bezpieczeństwo jazdy były wyższe. Jak zatem przygotować samochód na lato?