Blog

Jak wybrać nawigację samochodową?

Każdy kierowca, wyruszając w daleką trasę, poruszając się w obcym dla niego mieście, korzysta z najczęściej z nawigacji GPS, choć – jak twierdzą niektórzy – to wynalazek, który więcej przynosi szkód niż korzyści. Czy na pewno? Oczywiście zdarzają się przypadki pogubienia przez nawigację drogi, ale raczej jest to wynik zamontowanego modelu, który nie odpowiada określonym standardom funkcjonujących w nawigacjach z tzw. wyższej półki. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z urządzenia, zawsze możemy zakupić dobry model, cieszyć się podróżą i wypoczynkiem lub po prostu wrócić do map i zajmować się uciążliwym wyszukiwaniem zjazdów lub ulic. W przestrzeni sprzedażowej funkcjonuje obecnie kilka rozwiązań, z których korzystają kierowcy. Przybliżenie ich właściwości pozwoli w dużym stopniu ułatwić określony wybór.

Nawigacja GPS w samochodzie

Obecna dekada co prawda jest okresem królowania smartfonów i tabletów, ale jednak w wielu naszych samochodach nadal królują nawigacje GPS. Zdecydowanie najlepszym miejscem dla urządzenia jest przednia szyba z uwagi na odpowiedni zasięg dla wzroku. Dotykowy wyświetlacz o wielkości ekranu 4 – 5 cali ułatwia zaprogramowanie trasy wyjazdu, przy czym stosowany interfejs pozwala na wygodną i czytelną obsługę bez uciążliwości poszukiwania konkretnej opcji podróży.

 Side view of young couple using a map on a roadtrip for directions. Young man and woman reading a map while sitting in a car.

GPS w smartfonie i tablecie

Dostępne w sprzedaży smartfony czy tablety w zasadzie już posiadają nawigację GPS, ponieważ aplikacja aktualnego położenia użytkownika urządzenia mobilnego korzysta z takich właśnie rozwiązań. Dlatego moduł GPS siłą rzeczy jest normą. Oczywiście nawigację należy uruchomić, korzystając z różnych źródeł: oprogramowania Google, które jest darmowe lub płatne pochodzące od wyspecjalizowanych w tym zakresie firm. Zwróćmy jednak uwagę na to, że działanie aplikacji niestety nie zawsze jest skuteczne i płynne w porównaniu do typowej nawigacji GPS. Posiada poza tym słabszy interfejs, co przekłada się z kolei na gorszą obsługę. Również ustawianie początkowej lokalizacji nie jest takie szybkie, o nadmiernym zużyciu baterii nie wspominając.

 Close-up Of A Woman Lying On Carpet Using GPS Navigation Map On Mobile Phone

Zewnętrzny odbiornik GPS

W przypadku gdy nie posiadamy telefonu z modułem GPS lub nawigacji, rozwiązaniem jest niedrogi w zakupie zewnętrzny odbiornik GPS. Urządzenie może również współpracować z laptopem. Zazwyczaj ten rodzaj nawigacji korzysta z dedykowanego oprogramowania i łączy się telefonem lub laptopem za pomocą modułu Bluetooth. Wadą tego rozwiązania jest konieczność zastosowania dodatkowego urządzenia oraz brak intuicyjnego oprogramowania i w rezultacie przegrywa z nawigacją GPS.

Zakup nawigacji GPS

Zastanawiając się nad wyborem samodzielnego urządzenia nawigacji samochodowej, należy przede wszystkim zadbać o jak najlepsze parametry:

  • ekran – najlepiej 5-calowy, dotykowy, z wysokim poziomem jasności i wysoką rozdzielczością,
  • interfejs – czytelny, intuicyjny, z bezproblemową obsługą,
  • mapy – dokładne i stale aktualizowane,
  • punkty POI – obecność na mapie punktów użyteczności publicznej,
  • pamięć wewnętrzna – jak największa lub możliwość skorzystania z karty pamięci,
  • jakość dźwięku – w tym przypadku należy zadbać o głośniki funkcjonujące w samochodzie,
  • ładowanie – wbudowany akumulator i zasilanie zewnętrzne.

Pomijając dodatkowe funkcje, warto zadbać, by zakupiona nawigacja GPS odpowiadała powyższym parametrom. Jeśli jesteśmy w podróży służbowej np. do Wrocławia, Katowic, Krakowa, Opola lub Częstochowy można pokusić się o wynajem auta z wypożyczalni samochodów NostarCar, gdzie w opcjach dodatkowych funkcjonuje możliwość skorzystania z nawigacji GPS. z pewnością się przyda, gdy mamy w planach kilka spotkań w różnych częściach danego miasta lub w jego okolicach.