Blog

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie

Wielu młodych rodziców, którzy szykują się w pierwszą podróż samochodem ze swoim malcem, często nie wie, jak odpowiednio zadbać o to, by pociesze nic nie groziło. Wiedzą jedynie, że potrzebny będzie stosowny fotelik. Pytanie jednak, jak dobrać takie zabezpieczenie, a także jak je umieścić w samochodzie, by gwarantowało bezpieczną podróż.

Odpowiednie warunki transportowe wymogiem prawnym
Transport dziecka jest regulowany prawem. Według obowiązujących norm, dziecko niezależnie od wieku, jeśli nie osiągnęło wzrostu 150 cm, powinno być przewożone w foteliku. W myśl prawa musi on być dobrany parametrami do wzrostu i wagi dziecka, więc warto mieć to na uwadze przy jego zakupie.

Wyjątkiem jest przewożenie dziecka, mającego nie mniej niż 135 cm wzrostu, które może być zapięte w pasy bezpieczeństwa, jeśli jego waga i wzrost wykraczają poza parametry największych fotelików lub też posiada orzeczenie od lekarza o przeciwwskazaniach podróżowania takim fotelikiem.Ponadto, posiadając trójkę dzieci, z których najstarsze ma co najmniej 3 lata, możemy przewozić je zapięte jedynie w pasy bezpieczeństwa, jeśli pozostałe dzieci są w fotelikach i nie ma możliwości wstawienia trzeciego.

Regulacji również podlega sposób przewożenia. Nie można bowiem kupić pierwszego-lepszego fotelika. Przede wszystkim powinien mieć bezpieczny system mocowania go na tylnym siedzeniu. Obecnie najlepszym i najskuteczniejszym jest ISOFIX.

Obostrzenia dotyczą również transportu dziecka tyłem lub przodem do jazdy. Otóż może być przewożone tyłem do jazdy na przednim siedzeniu jedynie wtedy, gdy poduszka powietrzna pasażera jest nieaktywna. W przeciwnym wypadku jest to nie tylko karalne, ale wysoce niebezpieczne.

Kategorie fotelików
Jak wspominaliśmy, foteliki dzielą się na kilka kategorii, które należy wziąć pod uwagę przy doborze dla swojego dziecka:

  •     Kat. 0 i 0+ – dotyczy dzieci o masie od 0 do 10 kg. Chronią i stabilizują one szyję, która nie ma wykształconych jeszcze odpowiednio silnych mięśni. Foteliki tej kategorii najlepiej montować tyłem do kierunku jazdy, na przednim siedzeniu, dzięki czemu rodzice mogą stale mieć oko na malucha.

     

  •     Kat. 1 – dotyczy dzieci o masie od 9 do 18 kg. W tym wypadku chroni też m.in. miednicę malucha, która się dopiero rozwija, a której zwykłe pasy nie zapewnią odpowiedniej ochrony. Wykorzystują zazwyczaj system 5 punktów, które niwelują obrażenia w razie zderzenia. Wskazane jest wybierać produkty z regulacją kąta nachylenia siedziska i bocznych zagłówków.

     

  •     Kat. 2 – dotyczy dzieci o masie 15 do 25 kg. Stosuje się je wespół z samochodowymi pasami bezpieczeństwa (posiada specjalną prowadnicę). Jest w formie podwyższonej poduszki z oparciem. Zapinając dziecko, zwróćmy uwagę, by pas przylegał płasko do miednicy, a jego górna część była blisko szyi, ale nie zachodziła na nią.

     

  •     Kat. 3 – dotyczy dzieci o masie 22 do 36 kg. Konstrukcją zbliżone do fotelików z kategorii 2, jednak zazwyczaj nie stosuje się oparcia. Pamiętajmy o regulacji zagłówka, by był na wysokości szczytu głowy pociechy.


Testy i dobry producent to podstawa
Warto zwrócić zawsze uwagę na to, czy producent, którego fotelik wybieramy, ma renomę w zakresie wytwarzania takich artykułów. Dobrze też patrzeć po profesjonalnych testach i czy mają one certyfikację. Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie dziecka – lepszy fotelik, to bowiem lepsze zabezpieczenie i wyższy komfort.