Blog

Jak zmniejszyć koszty przyjazdu do pracy?

Większość pracujących osób musi codziennie dojechać i wrócić z pracy przy wykorzystaniu dostępnych w danym miejscu środków transportu. Takim środkiem transportu może być własny samochód, publiczny autobus lub tramwaj, a w przypadku stolicy metro. Wiele osób do pracy dojeżdża również pociągiem. Ekologicznym środkiem transportu będzie rower lub własne nogi. Jazda rowerem lub chodzenie do pracy na pieszo, choć korzystne dla ciała, to w praktyce dedykowane jest jedynie wąskiej grupie osób, które pracują blisko miejsca swojego zamieszkania. Jeśli pracujemy w dużej odległości od swojego domu i gdy zależy nam na szybkim dojeździe do pracy, najczęściej korzystamy albo z komunikacji zbiorowej, albo z własnego auta.

Niestety codzienne dojazdy do pracy w znaczący sposób obciążają domowy budżet. Dlatego też warto szukać sposobów, by zredukować te koszty. Jak można to zrobić?

 

Bilet miesięczny/okresowy
Wybierając komunikację zbiorową, najprostszą formą oszczędności będzie zakup biletu miesięcznego/okresowego. W praktycznie każdym mieście można wykupić tego typu bilet. Właściciel takiego biletu zyskuje uprawnienia do poruszania się określonymi liniami autobusowymi lub tramwajowymi w obrębie miasta, we wszystkie dni pracujące lub w ogóle we wszystkie dni miesiąca. Jeśli wiesz, że jeździsz tylko jedną, ewentualnie dwiema liniami, nie musisz wykupywać biletu na wszystkie linie – bilet miesięczny na jedną/dwie linie jest znacznie tańszy. By móc skorzystać z tańszego biletu miesięcznego/okresowego, zwykle trzeba wyrobić specjalną kartę. Taka karta często uprawnia również do zniżek przy korzystaniu z innych usług miejskich.

Zmniejszenie kosztu dojazdu autem
Jeśli do pracy dojeżdżasz własnym samochodem, koszt dojazdu w największym stopniu determinowany jest przez rodzaj stosowanego paliwa oraz efektywność jego spalania. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zakup auta wyposażonego w silnik diesel. Jeśli posiadasz auto z silnikiem benzynowym, a do pracy dojeżdżasz codziennie po kilkanaście kilometrów (w tę i z powrotem), pomysłem wartym rozważenia może być montaż w aucie instalacji gazowej. Założenie instalacji to dość duży wydatek, ale cena litra gazu to średnio połowa ceny litra benzyny. Oczywiście auto zasilane gazem pali nieco więcej, ale pomimo tego szybko odczujesz różnicę w koszcie dojazdu do pracy – ten koszt radykalnie się zmniejszy.


Ciekawym pomysłem na ograniczenie wydatków związanych z dojazdem do pracy własnym samochodem, może być również tzw. carpooling, czyli wspólne dojazdy do pracy. Wystarczy znaleźć kogoś, kto jedzie w tym samym kierunku co my. Taką osobą może być kolega/koleżanka z pracy lub sąsiad, który pracuje w miejscu, które znajduje się na trasie naszych codziennych przejazdów. Jeśli znajdziemy kogoś, kto będzie chciał jeździć razem z nami, możemy podzielić się z nim kosztem zakupu paliwa. Tym sposobem możemy zredukować wydatki na paliwo o połowę.