Blog

Najczęstsze przyczyny wypadków

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków samochodowych?

Czasem jest to chwila nieuwagi – rozproszenie rozmową z pasażerem, przez telefon lub też zagapienie się w opcje komputera pokładowego. Innym razem może być to zmęczenie albo też kierowanie pod wpływem środków odurzających. Są różne przyczyny wypadków komunikacyjnych, zdarzających się na polskich drogach. Które z nich należą do najpopularniejszych w naszym kraju?

Ignorowanie podstawowych zasad ruchu drogowego
Zbyt wysoka prędkość, próby wymuszenia pierwszeństwa – to zdecydowanie jedne z najczęstszych przyczyn, przez które dochodzi na polskich drogach do kolizji. Według statystyk około 25% wypadków wynika z faktu, że kierowcy nie przestrzegają pierwszeństwa przejazdu, a niemal drugie tyle jest spowodowane nadmierną prędkością. W tej kategorii na trzecim miejscu znajduje się nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w wyznaczonych przejściach przez jezdnię. Jednak i ci nie są bez winy – 7,5% wypadków spowodowanych jest bowiem ich niewłaściwym zachowaniem na drodze.
Często również do wypadków dochodzi przez jazdę po niewłaściwej stronie drogi (szczególnie dotyczy do autostrad, jeśli zdarzy się skręcić w niewłaściwy zjazd). Choć dzisiaj wydaje się to co najmniej niewyobrażalne, mnóstwo wypadków wciąż ma miejsce przy przejeździe na czerwonym świetle.

Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
Liczne święta, rodzinne, jak i bardziej oficjalne, często są uświęcane niemałą ilością alkoholu. Choć coraz więcej samochodów jest wyposażanych w systemy zabezpieczające (m.in. niepozwalające na odpalenie silnika, jeśli w wydychanym powietrzu kierowcy został wykryty alkohol), to na naszych drogach wciąż jest wiele pojazdów, które nie dysponuje podobnymi rozwiązaniami. Stąd też na naszych drogach wciąż nie brakuje kolizji wynikających z jazdy „pod wpływem”.
Alkohol w tej kategorii jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków, jednak często również zdarzają się tragiczne w skutkach zdarzenia, których sprawcy byli pod wpływem narkotyków. Znany jest szczególnie przypadek sprzed kilku lat, kiedy w Kamieniu Pomorskim w Nowy Rok kierowca po spożyciu alkoholu i innych środków psychoaktywnych, tracąc panowanie nad pojazdem, zabił 6 osób.

Agresja za kierownicą
Objawem agresywnej jazdy jest nie tylko szybka jazda i ostre manewrowanie. Wbrew pozorom wielu kierowców ulega rzeczywistej agresji za kierownicą. Pomijając fakt ekstremów, kiedy kierowcy, którzy weszli sobie w drogę, wysiadają z pojazdów, by dokonać rękoczynów, to często ulegamy emocjom, chcąc jak najszybciej znaleźć drogę wyjazdu z korka, rywalizując z innymi uczestnikami ruchu „kto szybciej ruszy” i wielu innym. W takich warunkach nie ciężko o błąd, a tym samym – o kolizję.

Niedostosowanie jazdy do warunków pogodowych
Zmienna aura, ale też niedostosowanie do niej prędkości czy też właściwości technicznych samochodu (np. przez zmianę opon) to kolejna z najczęstszych przyczyn kolizji. Szybka jazda w deszczu, mrozu czy w czasie roztopów to kolejne z najczęstszych przyczyn kolizji na drodze. Dlatego też, szczególnie w miesiącach przełomów pór roku, ważne jest, by dostosować styl jazdy, a także samochód, do warunków, które mogą się pojawić na drodze.