Blog

Najlepsze samochody dla rodziny

Dobry samochód rodzinny powinien charakteryzować się przede wszystkim bezpieczeństwem, odpowiednią pojemnością, a także niskimi kosztami eksploatacji. Niestety, całkowite spełnienie tych kryteriów często wydaje się bardzo odległe, dlatego też kierowcy posiadający rodziny szukają różnych kompromisów.

Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny, oferują szeroki wybór najróżniejszych pojazdów, które są promowane jako family-friendly. Wśród nich najczęściej znajdujemy kombi, SUV-y czy minivany.

Które z nich jednak są najlepsze?

To temat różnych dyskusji między kierowcami. Minivany oferują zdecydowanie najwięcej miejsca, jednak są o wiele droższe w eksploatacji – nie tylko, jeśli chodzi o koszt paliwa, ale również ceny części zamiennych, które są wyższe niż w przypadku pozostałych rodzajów. Ponadto dla wielu osób minusem jest ich raczej toporna stylistyka.

Z drugiej strony są SUV-y, które oferują komfortową przestrzeń i warunki przejazdu. Należy jednak mieć na uwadze, że już ich zakup może być dość kosztowny. Są jednak tańsze w eksploatacji niż minivany, a wyższe zawieszenie zwiększa widoczność i przyspiesza reakcję, tym samym – czyni je bezpieczniejszymi.

Najbardziej ekonomiczne natomiast są samochody typu combi. Dają dużą przestrzeń bagażową, ale za to zazwyczaj jedynie 5 miejsc dla pasażerów. Jeśli więc ma się liczniejszą rodzinę, to ten typ samochodu nie jest dla nas.

Samochody, które zasługują na uwagę

Przyjrzyjmy się kilku modelom, które będą stanowiły ciekawy wybór dla wszystkich potrzebujących większego pojazdu dla rodziny.

Fort Mondeo Turnier

Mondeo Turnier to kombi, które było produkowane w latach 2007-2014. Charakteryzuje się dużą ilością miejsca i względnie komfortowymi warunkami wewnątrz kabiny pasażerskiej. Modele z lat 2009 i wyżej cechują się też dobrym wyposażeniem. Mają świetne właściwości jezdne, a także są dobrze zabezpieczone przed rdzą.

Land Rover Discovery

Jeśli chcemy natomiast postawić na samochód z salonu, warto się przyjrzeć Land Roverowi Discovery. Choć może nie najtańszy, ale oferuje naprawdę dużą przestrzeń (spokojnie zmieści się w nim 7 dorosłych osób). SUV ten jest zaprojektowany nie tylko po to, by być pojemnym (dzięki możliwości rekonfiguracji siedzeń), ale być też praktycznym, a to dzięki licznym schowkom, które znajdują się w kabinie. System Terrain Response 2 zaś ułatwia dostosowanie trybu jazdy do nawierzchni, po której się poruszamy.

Volkswagen Touran

Wysoki i pojemny minivan daje możliwość wygodnego podróżowania, nawet przy większej ilości bagaży. Choć jego pierwsza generacja była wizualnie mało ciekawa, druga ma bardziej nowoczesny sznyt, dzięki czemu przyjemniej się na niego patrzy. Nie to jednak jest najważniejsze, a bezpieczeństwo, jakie gwarantuje. Charakteryzuje się też względnie tanimi częściami zamiennymi, co w przypadku tego typu samochodów nie jest oczywiste.

Te, które zasługują na wyróżnienie

Choć pojazdów, które zasługują na rozpatrzenie, jest znacznie więcej, to trzy powyższe należą do najchętniej wybieranych dla rodzin. Oprócz nich warto również wymienić takie auta jak Toyota Corolla Verso, dostępna w wersji 5 i 7-osobowej, gwarantującej szczególnie dużo miejsca w tym pierwszym wydaniu, Opel Vectra z bardzo głębokim bagażnikiem przy złożeniu kanapy, a także Dacia Lodgy, będąca wyjątkowo ekonomicznym, pojemnym minivanem.

Przy wyborze samochodu rodzinnego najważniejszym kryterium jest przede wszystkim bezpieczeństwo i pojemność. Dobrze więc zawczasu sprawdzić wyniki crash-testów, by wybrać najlepszy model.