Blog

Nawigacja samochodowa czy mapy Google?

Korzystanie z nawigacji samochodowych to ogromna wygoda, ale wielu kierowców staje przed pewnym dylematem. Czy zainwestować w nawigację wbudowaną w samochód, czy może skorzystać z darmowych Map Google na smartfonie? Postaramy się ułatwić podjęcie decyzji i przybliżyć nieco ten temat.

 

Plusy nawigacji fabrycznych oraz Map Google.

Do plusów nawigacji wbudowanych zaliczyć należy:
- estetyczne wbudowanie nawigacji w deskę rozdzielczą samochodu;
- brak konieczność kupowania specjalnych uchwytów na urządzenie;
- większość fabrycznych nawigacji jest duża i bardzo czytelna;
- bezpieczna i komfortowa obsługa, dzięki zmyślnym interfejsom.


Znamy już podstawowe zalety nawigacji fabrycznych. Sprawdźmy w takim razie, czym mogą pochwalić się darmowe Mapy Google, uruchamiane na smartfonie:


- absolutny brak opłat, mapy są dostępne za darmo, a telefon do ich uruchomienia ma prawie każdy z nas;
- aktualizacja map „w locie”, nie ma tutaj mowy o posiadaniu nieaktualnej wersji mapy;
- możliwość podglądania trasy w każdym miejscu, w przypadku nawigacji samochodowych trasę można podejrzeć tylko, wchodząc do auta i odpowiednio sobie ją zaplanować;
- bardzo sprawnie działający system informowania o aktualnych korkach i zatorach na trasie.


Co może zniechęcać do nawigacji wbudowanych bądź Map Google?

Największą wadą nawigacji wbudowanych w samochód jest na pewno ich aktualizacja, która zazwyczaj przychodzi z ogromnym opóźnieniem. Prawie na pewno jadąc na takiej nawigacji nowym odcinkiem drogi, po prostu jej tam nie znajdziemy. Inną kwestią jest to, że po kilku latach producenci najczęściej „porzucają” swoje systemy nawigacji. Auto bardziej wiekowe nie będzie już dostawało aktualizacji, co może być problemem. Dla wielu minusem może być także cena, która wciąż waha się w okolicach 2 tysięcy złotych, jako opcja podczas kupowania nowego auta.


Wadą Map Google jest natomiast mały ekran większości smartfonów, który zmniejsza czytelność nawigacji. Należy mieć także stałe połączenie z Internetem, gdyż mapy wczytują się na bieżąco. To rodzi kolejny problem, jakim jest oczywiście szybsze zużycie baterii przy aktywnym module GPS w telefonie oraz przy włączonym Internecie. Dla niektórych wadą jest konieczność podpinania telefonu do zapalniczki samochodowej oraz mocowania uchwytów na szybie, które potrafią sprawiać problemy.


Co w takim razie będzie najlepsze?


W naszej ocenie wybór tylko i wyłącznie Map Google może być dobry dla osób podróżujących niewiele, głównie po jednym mieści, gdzie nawigacja potrzebna jest głównie do monitorowania aktualnych korków. Często podróżując służbowo na dłuższych trasach, warto mieć oba rozwiązania. Mapy Google, dzięki swojej natychmiastowej aktualizacji, najlepiej wykorzystywać właśnie do nawigowania. Wbudowana nawigacja natomiast jest doskonała jako swego rodzaju radar, szczególnie podczas jazdy po zmroku. Duży ekran i automatycznie uruchamiający się podgląd, pozwalają nam bowiem na bieżąco monitorować drogę. To ułatwia wykonywanie manewrów po zmroku, takich jak wyprzedzanie,  czyniąc naszą podróż bezpieczniejszą i bardziej komfortową.