Blog

Niepokojące dźwięki pochodzące z auta – na co zwrócić uwagę?

Każdy kierowca z pewnością choć raz przeżył sytuację, gdy auto w czasie jazdy zaczęło wydawać nietypowe odgłosy. Zawsze w takich momentach w głowie kierowcy zapala się lampka alarmowa. Co nas czeka? Usterka, wizyta u mechanika, wysokie koszty naprawy? Wiele osób bezzwłocznie udaje się do warsztatu. Zbyt pochopna reakcja może ich jednak kosztować masę wstydu. Są również tacy kierowcy, którzy uporczywie ignorują tego typu dźwięki, przez co w toku jazdy może dojść do pogłębienia istniejącej już wady. Warto podjąć próbę samodzielnego ustalenia, co to za odgłos. Może zdarzyć się tak, że przyczyna hałasu jest prozaiczna, a jej usunięcie banalnie proste.

Szum w trakcie jazdy mogą wywołać uszkodzone, mocno wyeksploatowane uszczelki w drzwiach lub szyberdachu. Do ich powstania czasem prowadzą także niedomknięte szyby lub nieprawidłowo zainstalowany bagażnik dachowy. Nie oznacza to, że zużyte uszczelki czy uszkodzone prowadnice w szybach należy sobie odpuścić. Naturalnie trzeba się nimi zająć, ale pośpiech nie jest konieczny, ponieważ nie zagrażają one bezpieczeństwu jazdy.

 car sunroof

Czasami ciężko jest wychwycić prawidłowości, które mogłyby stanowić cenną podpowiedź. Wówczas należy wybrać się na przejażdżkę w miejsce, gdzie natężenie ruchu na drodze jest niewielkie. Powód do niepokoju stanowią wszelkie metaliczne odgłosy, bo one na ogół sygnalizują, że w samochodzie dzieje się coś poważniejszego. Gdy dźwięk słychać przy pokonywaniu zakrętów, może to być znak, że doszło do uszkodzenia łożyska – na przykład piasty lub przegubów półosi. Jeśli od ostatniej ich wymiany auto pokonało 100 – 150 tys. km, wówczas wzrasta prawdopodobieństwo, że podejrzenie jest trafne. Jeśli hałas nasila się podczas hamowania, może to oznaczać, że wymiany wymagają okładziny klocków hamulcowych lub szczęk.

Stukanie podczas jazdy mogą generować zamki w drzwiach, których mechanizmy wymagają regulacji i smarowania. Pojawiają się one zazwyczaj przy pokonywaniu nierówności na drodze. Przy szybkiej jeździe samochodem mogą wystąpić odgłosy, które są następstwem poluzowania takich elementów nadwozia jak spojlery, listwy lub lotki. Czasem bywa to plastikowa butelka tocząca się po podłodze lub nieumocowane przedmioty znajdujące się w bagażniku.

 Stressed man standing by a broken car on the road

Co, jeśli hałas dochodzi z silnika? Aby się upewnić, należy otworzyć maskę samochodu i pociągnąć za przepustnicę. Tę samą czynność trzeba powtórzyć, naciskając pedał gazu. Jeśli wraz ze wzrostem obrotów częstotliwość odgłosów ulegnie przyspieszeniu, rosną szanse na to, że przyczyna tkwi w silniku. Należy uzupełnić olej, gdyż często zdarza się tak, że stukot jest konsekwencją niskiego poziomu tego płynu. Jeśli problem nadal się utrzymuje, może to wskazywać na niewydolność filtr bądź pompy oleju. Hałasować mogą także popychacze zaworowe lub same zawory. Z silnikiem jednak nie ma żartów. Gdy tylko pojawia się podejrzenie, że to on działa wadliwie i wydaje niepokojące dźwięki, natychmiast należy udać się do warsztatu samochodowego po profesjonalną diagnozę i naprawę.