Blog

Nocne przejażdżki samochodem - o czym pamiętać, by być bezpiecznym?

Zdania kierowców na temat jazdy samochodem nocą są podzielone. Wielu, jeśli tylko może, unika wyprawiania się w drogę o późnych porach z uwagi na trudniejsze warunki i konieczność zachowania większej czujności. Inni natomiast lubią prowadzić auto po zmroku, gdyż ruch jest mniejszy, przez co jedzie się dużo spokojniej. Jednak bez względu na to, czy taka nocna przejażdżka jest świadomym wyborem czy koniecznością, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie ona bezpieczna.

Ograniczone pole widzenia
Jazda w ciemności wymaga bacznego kontrolowania otoczenia - drogi i pobocza. Piesi często nie noszą odblasków, przez co w ciemności są właściwie niewidoczni. Należy częściej sprawdzać lusterka, aby upewnić się czy na drodze nie ma rowerzystów lub motocyklistów, których w nocy łatwo jest przegapić. Spore zagrożenie stanowią zwierzęta przebiegające przez drogę. Przejeżdżając przez las trzeba być bardzo ostrożnym i odpowiednio dostosować prędkość do panujących warunków.

Zadbaj o skupienie
Są kierowcy, którzy nie doznają dyskomfortu związanego z nocną jazdą. Wielu jednak nie czuje się zbyt pewnie na tym gruncie. W takich sytuacjach dobrze jest wyłączyć lampkę oraz inne źródła światła znajdujące się wewnątrz samochodu. Czasem rozpraszająco działa radio i telefon. Warto zrezygnować z ich używania, przynajmniej na czas pokonywania tych odcinków trasy, które wydają się być najtrudniejsze. Na niektóre osoby jazda nocą działa usypiająco, wówczas trochę hałasu w postaci głośniejszej muzyki pozwoli zachować większą sprawność za kierownicą.

Oślepiające światła samochodów
Prowadząc samochód nocą trzeba posługiwać się światłami krótkimi, aby nie oślepiać innych kierowców. Długich można używać wtedy, gdy żaden pojazd nie jedzie z przodu, ani z naprzeciwka. Po zmroku światła nadjeżdżających samochodów działają drażniąco. Aby uchronić się przed takimi sytuacjami, należy skupić wzrok na prawej stronie jezdni, a zbliżający się pojazd śledzić jedynie kątem oka. Taki zabieg sprawi również, że oczy będą mniej się męczyły.

Kontrola pojazdu
Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić czy wszystkie światła w samochodzie działają, a także poziom płynu chłodniczego, oleju i płynu w spryskiwaczach. To działania, które każdy kierowca powinien wykonywać na bieżąco, ale dla pewności można je powtórzyć w ramach przygotowań samochodu do długiej podróży lub jazdy po zmroku. Taka ekstra kontrola zwiększy faktyczne bezpieczeństwo, ale i poczucie komfortu psychicznego.
Planując daleką trasę, która będzie wymagała jazdy nie tylko w ciągu dnia, ale również nocą, trzeba mieć pewność, że samochód jest w pełni sprawny. Jeśli posiadany środek transportu budzi zastrzeżenia i jest ryzyko, że będzie szwankował po drodze, warto poszukać firm prowadzących wynajem aut. Profesjonalna wypożyczalnia samochodów, taka jak NostarCar ma na wyposażeniu pojazdy, które świetnie sprawdzą się podczas długiej podróży. Wszystkie znajdują się w nienagannym stanie technicznym, dzięki czemu jazda będzie wygodna i bezpieczna.