Blog

Perły Oldtimerów – samochody z lat minionych, które wciąż zachwycają

Niektóre z nich nazywamy krążownikami szos, inne zaś kojarzą się z gorącymi ulicami Hawany, a pozostałe – bardzo często z filmami o starej nowojorskiej mafii. Oldtimery, bo to o nich mowa, to wyjątkowe w swoim designie samochody, które projektowane były z myślą nie o ergonomii czy bezpieczeństwie, ale przede wszystkim sztuce tworzenia i wrażeniu luksusu. To często potężne, pancerne samochody, które „żrą” mnóstwo paliwa – czymże jednak są ich wady, kiedy są tak piękne i wyjątkowe?

Co uważa się za Oldtimera?

Oldtimer (w języku prawa – pojazd zabytkowy) to samochód, który jest wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to więc, że są to auta, które zostały wyprodukowane przed rokiem 1980. Wyróżniamy jeszcze pojęcie Youngtimerów, które dotyczy aut z roczników 1981-1990. Czym się różnią oba te rodzaje? Główną różnicą jest to, że Youngtimery dopiero staną się pojazdami zabytkowymi, natomiast Oldtimery już nimi są.

Oldtimery, które przeszły do historii

Jest wiele samochodów, które zostały wyprodukowane w latach 1930-1980 i budzą zachwyt wśród koneserów. Kilka modeli jednak wymaga szczególnego wyróżnienia – głównie ze względu na niebagatelny wygląd, ale też kontekst kulturowy. Przyjrzyjmy się im.

Buick Super Riviera

Trzecia generacja Buicków, która była produkowana w latach 1949-1953 wpisała się wyjątkowo w kulturę motoryzacji. To wszystko dzięki m.in. charakterystycznemu, podłużnemu (można by nawet rzec – cygarowatemu) kształtowi, a także szerokiemu gryfowi, którym auto „szczerzy” się do wszystkich. Ten element zresztą zawsze był charakterystyczny dla aut tej marki. Riviery jednak, jak wiele innych Buicków i pozostałych aut amerykańskich koncernów motoryzacyjnych, na stałe wpisały się w klimat jednego państwa – Kuby. Przed Castro kultura i technologia amerykańska była szeroko rozpowszechniona na wyspie. Po komunistycznej rewolucji natomiast została nałożona blokada handlowa, która sprawiła m.in. to, że wiele rodzin od nawet dwóch pokoleń ma ten sam samochód.

Cadillac Deville

Model Deville w wersji Coupe 2D jest jednym z najpiękniejszych i wciąż najszerzej cenionych Oldtimerów, jakie można spotkać. Wyprodukowany w 1973 krążownik szos został stworzony w jednym celu, co widać na pierwszy rzut oka – do czerpania przyjemności z luksusowej jazdy. Długi, masywny przód, charakterystyczne światła, a także ekskluzywne wnętrze wykańczane drewnem i skórą… A do tego elektrycznie sterowane szyby! To zdecydowanie jeden z najciekawszych egzemplarzy, jakie są na rynku.

Chevrolet Corvette C3

Który z fanów motoryzacji przynajmniej raz nie marzył o tym, by siąść za sterami tego wyjątkowego samochodu? Jak na lata 70. Corvette C3 miała wyjątkowo nowoczesny design. „Ostre” zakończenie maski, oryginalny kształt, który nadaje mu drapieżności, składany dach, fotele obite skórą, manualna skrzynia biegów, dzięki której sportowy charakter łączył się z taką funkcjonalnością. Ten samochód powstał po to, by był najszybszy, a jego piękno docenią także ci, którzy z motoryzacją mają niewiele wspólnego.

Oldtimery do kupienia

Pięknych aut z lat ubiegłych jest mnóstwo. Wielu ludziom ich posiadanie wydaje się niezwykłe odległe, jednak, wbrew pozorom, ich zakup wcale nie jest tak kosztowny ani trudny – dzisiaj pomocą w ich zakupie zajmują się różne firmy pośredniczące w aukcjach. Ewentualnie, jeśli ma się czas i wiedzę, można samemu udać się do USA i tam próbować swojego szczęścia.