Blog

Podróż na wakacyjny urlop – jaki samochód najlepiej wybrać?

Letni urlop jest jednym z najbardziej oczekiwanych okresów w ciągu roku. Dobrze jest go odpowiednio wcześnie zaplanować, biorąc pod uwagę również to, czym się dostaniemy na miejsce wypoczynku.  Kiedy komunikacja masowa kojarzy się nam głównie z tłokiem i niemal dosłownym wchodzeniem sobie na głowę, atrakcyjnym rozwiązaniem pozostaje podróż samochodem.

Auto daje poczucie swobody i niezależności od tego, jak kursują środki komunikacji. Dzięki niemu można też dotrzeć dalej i w miejsca, które są mniej dostępne dla ludzi podróżujących pociągami czy autobusami. Powstaje jednak pytanie – jaki samochód kupić czy wypożyczyć, aby był idealny na taki wypad?

Przede wszystkim – sprawny technicznie

Wydaje się to być oczywiste, czy wręcz trywialne, ale wbrew pozorom, skupieni przede wszystkim na tym, by dotrzeć do celu, zapominamy, że nasz samochód powinien mieć aktualne badania techniczne i być w dobrym stanie. Bezawaryjność gwarantuje bowiem bezstresowe dotarcie do celu. W końcu chyba nikt nie chciałby w połowie przygody wzywać lawety.
Na tym polu zdecydowanie najbardziej królują japońskie marki, a równać się z nimi mogą niemieckie i amerykańskie. Dużo gorzej wypadają na przykład Fiaty, które są postrzegane za awaryjne.


Wakacje we dwoje czy rodzinne – to też jest ważne!

Wybór samochodu ważny jest też z perspektywy tego, czy jedziemy nim całą rodziną, czy też jest to raczej romantyczny wypad we dwoje. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę, by pojazd był odpowiednio pakowny i pomieścił wszystkich bliskich. W związku z tym najatrakcyjniejsze wydają się przede wszystkim rodzinne vany jak Chrysler Voyager, Volkswagen T4 Caravelle czy Citroen Grand Picasso.

Jeśli jednak nasza rodzina nie przekracza liczebnością modelu 2+3, można pokusić się o mniejszy samochód, jak na przykład kombi. Niezawodna Toyota Auris będzie doskonałym wyborem dla rodzin – dzięki wygodnym siedzeniom i klimatyzacji zapewnia nie tylko komfortową jazdę, ale też solidne wykonanie gwarantuje bezproblemowe dojechanie na miejsce. Podobnymi właściwościami cechują się też Ford Focus lub Opel Astra IV.

Z drugiej strony można też postawić na SUV-a. Oferują one najwyższą przyjemność z jazdy, głównie ze względu na fakt, że tego typu samochody sprawiają wrażenie luksusowych. Podróżuje się więc już nie tylko wygodnie, ale i z klasą.

Jadąc z kolei we dwójkę na wakacje, można pokusić się o auto klasy Premium. Elegancka linia, a przy tym wygodne, estetycznie wykonane wnętrze to idealny sposób na romantyczny wypad na weekend, czy na dłuższy urlop.

 

To jaki pojazd najlepszy?

Oprócz niezawodności, pakowności i zdolności do przewożenia więcej niż piątki osób, ważne jest też to, jak bardzo będziemy auto eksploatować. Czy ma nam służyć jedynie jako transport na miejsce, ewentualnie do okazjonalnego wypadu z „bazy”? Czy też może będziemy niemal cały czas w trasie albo też w ogóle planujemy poruszanie się po bezdrożach? Nad każdym z tych aspektów należy się zastanowić. Później pozostaje wybrać odpowiednie auto i cieszyć się wolnym czasem.