Blog

Przygotowanie auta na wiosnę – co warto zrobić?

Błoto pośniegowe, sól drogowa, pył… to typowe zabrudzenia dla czasu roztopów. Zima jest wyjątkowo mało „przyjemnym” okresem dla naszych samochodów. Przez czas mrozów jesteśmy ograniczeni, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniej higieny pojazdu. Jak jeszcze względnie bez problemu odkurzymy go, to z myciem jest już większy problem. Sęk w tym, że nawet posprzątane wnętrze często szybko znów się zabrudzało.

Jednak to nie wszystkie problemy, z jakimi borykają się samochody w czasie zimy, a który często nie możemy na bieżąco rozwiązywać. Wiosna więc podobnie jak dla przyrody jest dla aut okresem rewitalizacji. Co warto zrobić, by przygotować samochód na cieplejszy czas?

Zasłużone mycie

Mrozy często ograniczają możliwości porządnego umycia samochodu. A ten zimą jest wystawiony na brud jak mało kiedy. Pośniegowa breja, często wzbogacona o sól i inne substancje, które miały zlikwidować oblodzenie, przywiera nie tylko do nadkoli, ale też często ochlapuje karoserię, szpecąc ją paskudnie, a także tworząc też potencjalne ogniska korozji.

Kiedy więc tylko robi się cieplej, a temperatura nie spada poniżej zera, warto zafundować swoim czterem kółkom porządne mycie. Warto poświęcić na to więcej czasu i porządnie wyczyścić każdą szparę, gdzie szkodliwa dla auta sól mogła się osadzić. Dzięki temu samochód będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale przede wszystkim ochronimy go przed rdzą.

Po myciu warto również samochód nawoskować, dzięki czemu skutecznie zabezpieczymy jego lakier. Nasmarujmy też uszczelki, przedłużając ich trwałość i usprawniając działanie.

Odkurzanie i mycie tapicerki

Naniesione do wnętrza błoto, powstałe z roztopionego śniegu i piasku, który sypie się na chodniki, to chyba jeden z największych zimowych koszmarów kierowców. Kiedy zaś kończy się ten okres, można przystąpić do solidnego czyszczenia całego wnętrza. Wszystko zaczyna się od porządnego odkurzania i wymiany dywaników na letnie. Jeśli brud wżarł się mocniej w obicia, warto użyć specjalnych preparatów do prania. Ważne przy tym jest, by kabinę później dobrze osuszyć, najlepiej na słońcu przy otwartych drzwiach albo korzystając ze specjalnego urządzenia.

W jakiej kondycji jest akumulator?

Bateria w samochodzie wyjątkowo ciężko znosi mrozy, o czym niejeden kierowca się przekonał, próbując odpalić pojazd z nienaładowanym akumulatorem. Kiedy natomiast się kończy zimowa pora, można pomyśleć nad jego wymianą. Natomiast jeśli ten jest sprawny, to warto oczyścić i zabezpieczyć klemy.

Klimatyzacja i płyny eksploatacyjne

Po zimie warto również sprawdzić wentylację i klimatyzację, a przede wszystkim powinniśmy pomyśleć o wymianie filtra kabinowego. Może być też konieczne odgrzybianie całego układu. Jest to ważne, gdyż rozwijające się grzyby i bakterie w wentylacji i klimatyzacji auta mogą negatywnie wpływać na zdrowie wszystkich podróżujących.

Z drugiej strony są płyny eksploatacyjne – od chłodnicy, hamulcowe, olej silnikowy i w układzie wspomagania. Należy sprawdzić, czy poziom nie spadł zbyt nisko, w razie konieczności uzupełnić, a jeśli ilość któregoś jest krytycznie mała – skontrolujmy układ pod kątem szczelności.

Ostatnie, co należy zrobić to…

Wymiana opon. Jeśli temperatura się stabilizuje w okolicach 7 stopni Celsjusza (a najlepiej powyżej), to jest to pora, by wymienić ogumienie na letnie. Opony zimowe letnią porą ulegają bowiem większemu zużyciu, a tym samym – stają się nieprzydatne na mrozy, z myślą o których zostały stworzone.