Blog

Przygotowanie auta na zimę – co trzeba wiedzieć?

Kiedy zbliża się najchłodniejsza pora roku, to najwyższy czas, aby dokonać w samochodzie stosownej konserwacji i wymiany poszczególnych elementów. Dobre przygotowanie na mrozy oraz śniegi pozwoli bez większych problemów przetrwać ten okres. Natomiast pominięcie tych kilku czynności może skończyć się tym, że – w najlepszym wypadku – auto nie będzie chciało odpalić. Jak więc przygotować swój pojazd do nadchodzącej zimy? Oto kilka najważniejszych punktów.

Sprawny akumulator i alternator
Obok poślizgów największą bolączką kierowców w tę porę roku jest m.in. niemożność odpalenia samochodu. Wynika to z faktu, że akumulatory źle reagują na niskie temperatury. Jeśli natomiast posiadamy baterię, która jest „na wykończeniu”, możemy się spodziewać, że kłopoty z rozruchem mogą być jeszcze większe.
Dlatego też przed nadejściem mrozów warto sprawdzić stan akumulatora. Jeśli jest on rozładowany, mimo że niedawno go wymienialiśmy, warto przyjrzeć się układowi ładowania. Z tym zaś najlepiej udać się do fachowca od elektryki samochodowej. Jeśli zdiagnozuje, że napięcie na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku nie plasuje się między 13,7, a 14,5 V, to prawdopodobnie będzie czekała nas naprawa alternatora.

Odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych
Równie ważne, jak przygotowanie akumulatora, jest zadbanie o odpowiednie poziomy i parametry płynów eksploatacyjnych. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na temperaturę zamarzania płynu chłodniczego, który powinien mieć punkt krystalizacji oscylujący w okolicach -37 stopni Celsjusza. Jeśli ta temperatura jest wyższa, do układu należy dolać koncentratu płynu chłodniczego.
Nie mniej istotny jest też płyn do spryskiwaczy. Najlepiej jeszcze przed mrozami wymienić go na „zimowy”, czyli odporny na zamarzanie. To nam pozwoli ustrzec się m.in. przed uszkodzeniem pompy i przewodów doprowadzających płyn do dysz.

Bezawaryjny układ hamulcowy
W żadną inną porę roku, tak jak w zimie, nie są tak potrzebne sprawne hamulce. Przy zaśnieżonej, pokrytej błotem pośniegowym czy lodem jezdni, droga hamowania niebezpiecznie się wydłuża. Dlatego też ważne jest, aby zadbać o stan układu hamulcowego. Przed nadejściem zimy sprawdźmy stan rozkładu sił hamowania, także na poszczególne koła.
Zachowanie auta na takiej nawierzchni jest również uzależnione od odpowiednich opon. Najwyższy czas wymienić ogumienie na zimowe, a przy tym na przyjrzeć się kondycji „zimówek” – w tym głębokości bieżnika.

Widoczność i odpowiednia moc świateł
Na ograniczenie widoczności zimą wpływają dwa czynniki. Po pierwsze – krótki dzień, a po drugie – opady śniegu i śnieżyce. Dlatego też tak ważne jest, aby zadbać o to, by żarówki świateł naszego samochodu były w pełni sprawne. Warto więc zawczasu wymienić te, które są przepalone lub też świecą słabiej niż powinny.
Równie ważne jest to, aby ustawić odpowiedni kąt padania, czym zająć się może profesjonalny diagnostyk. Pamiętajmy, że prawidłowo ustawione światła nie tylko nie będą oślepiać innych uczestników ruchu, ale też zapewnią nam najlepszą możliwą widoczność.

Inne czynności, które warto wykonać
Powyższe punkty należą do najważniejszych w kwestii przygotowania samochodu na zimę. Do tego warto dołożyć jeszcze nasmarowanie uszczelek i zamków środkiem zapobiegającym zamarzaniu. Z drugiej strony to też idealny czas, by zadbać o karoserię – sól drogowa może poczynić ogromne szkody, jeśli występują ubytki w lakierze czy też gdzieś na nadwoziu pojawiły się ślady korozji.