Blog

Przygotowanie samochodu na zimę - o czym pamiętać?

Niskie temperatury powietrza, marznący deszcz lub topniejący śnieg stanowią nie lada wyzwanie dla każdego auta. Jeśli chcemy, by używany przez nas pojazd przetrwał zimę w nienaruszonym stanie technicznym i jednocześnie oferował nam równie wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa w czasie jazdy jak latem, powinniśmy o niego odpowiednio wcześniej zadbać. Podstawą takich działań będzie oczywiście wymiana opon letnich na zimowe. Dzięki temu samochód zyska lepszą przyczepność do drogi, nie będzie tak dużego problemu z ruszaniem z miejsca i z hamowaniem. Oczywiście wymiana opon to nie wszystko. O czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując swój samochód do sezonu zimowego?


Zadbaj o karoserię
Zanim nadejdą pierwsze mrozy, znajdź czas na dokładne umycie i zakonserwowanie nadwozia w swoim aucie. Możesz zrobić to samodzielnie, odwiedzając myjnię samoobsługową, a następnie własnoręcznie woskując samochód. Możesz również skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które zajmują się pielęgnacją samochodowych karoserii. Przy okazji czyszczenia i woskowania nadwozia, warto od razu zadbać o porządek we wnętrzu auta. Sprzątając wnętrze samochodu, pamiętaj o zabezpieczeniu gumowych uszczelek specjalnym preparatem na bazie sylikonu. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z otwieraniem drzwi w czasie mrozów.


Sprawdź i ewentualnie wymień płyny eksploatacyjne
Przede wszystkim pamiętaj o wymianie letniego płynu do spryskiwaczy na płyn zimowy, który nie będzie zamarzał w niskich temperaturach powietrza. Im niższa temperatura zamarzania płynu, tym bezpieczniej dla spryskiwaczy w Twoim aucie. Pamiętaj również o sprawdzeniu poziomu płynu chłodniczego. Jeśli płynu jest mało, uzupełnij go, kupując specjalny koncentrat do chłodnic, ewentualnie pomyśl o spuszczeniu starego płynu i zastąpieniu go nowym, o podwyższonej odporności na zamarzanie.


Akumulator
Jeśli nie chcesz mieć problemu z porannym odpalaniem samochodu, zwłaszcza gdy parkujesz pod chmurką, akumulator powinien być w nienagannym stanie technicznym. W starszych modelach akumulatorów możesz sprawdzić stan elektrolitu i jeśli jest go za mało, dolać do akumulatora wody zdemineralizowanej. Jeśli masz problemy z odpaleniem auta po 2-3 dniach postoju w niższej temperaturze powietrza, akumulator możesz również podładować, używając do tego prostownika samochodowego. Gdy używasz kilkuletniego akumulatora, być może nadchodząca zima będzie najlepszym sygnałem do jego wymiany na nowy.


Wycieraczki samochodowe
To mało znaczący, ale niezwykle istotny element techniczny, który w wysokim stopniu przekładający się na Twoje bezpieczeństwo i komfort jazdy podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu. Jeśli widzisz, że wycieraczki zaczynają zostawiać na szybie smugi, wymień je na nowe. Pamiętaj, by przymarzniętych wycieraczek nie odrywać na siłę od szyby. Włącz ogrzewanie w aucie i poczekaj kilka chwil, aż wycieraczki same puszczą. Dzięki temu nie uszkodzisz ich przy pierwszych opadach marznącego deszczu lub śniegu.