Blog

Punkty karne - kiedy i za co można je dostać?

Większości z nas pewnie zdarzyło się otrzymać mandat za wykroczenia w ruchu drogowym. Strata finansowa na pozór wydaje się być bardziej przykra, jednak tak naprawdę to punkty karne są tym, co może prawdziwie dokuczyć. Zwłaszcza gdy utraci się kontrolę nad ich ilością. Dotychczas ci bardziej przezorni na bieżąco zapisywali wszystkie zdarzenia drogowe, aby mieć dokładną wiedzę na temat ilości zgromadzonych punktów. Jednak taka skrupulatność zdarza się prawdziwe rzadko. Zdecydowana większość osób poruszała się w tym obszarze po omacku, a pewność mogła uzyskać dopiero po złożeniu wizyty na komisariacie policji. Na pomoc przychodzą zmiany, które weszły w życie w tym roku, a konkretnie możliwość szybkiego i niekłopotliwego sprawdzenia aktualnego stanu punktów karnych online.

Punkty karne – przekroczenie limitu i przedawnienie
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w 2017 roku, w przypadku osób posiadających prawo jazdy przez okres krótszy, niż rok limit wynosi 20 punktów. Osoby z dłuższym stażem za kierownicą nie mogą przekroczyć 24 punktów. Jeżeli tak się stanie, kierowca nie utraci prawa jazdy, ale zostanie skierowany przez starostę na kurs reedukacyjny dotyczący tematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ma on miesiąc na to, aby udać się na takie szkolenie. Trwa ono 28 godzin lekcyjnych, czyli 4 dni. Możliwość zredukowania punktów karnych poprzez uczestnictwo w kursie jest zarezerwowana tylko dla doświadczonych kierowców i można z niej skorzystać raz na 5 lat. Jeśli w okresie krótszym, niż wskazany kierowca uzbiera większą liczbą punktów niż dozwolona, jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostaną cofnięte.

Możliwość kontrolowania ilości punktów przez Internet
Od kwietnia 2017 roku każdy kierowca może sprawdzić ilość posiadanych punktów za pośrednictwem serwisu http://obywatel.gov.pl. Wystarczy do tego profil zaufany (eGo). Osoby, które go nie posiadają, muszą zarejestrować swoje konto na platformie ePUAP. W tym celu należy wypełnić formularz i potwierdzić swoje dane za pomocą numeru PESEL. Po zalogowaniu się w systemie można uzyskać dostęp do takich danych, jak:

  • data i miejsce popełnienia wykroczenia;
  • suma punktów aktywnych;
  • suma punktów tymczasowych;
  • informacje na temat kierowcy i pojazdu.

Taka usługa pozwala uniknąć wypadków, gdy kolejny mandat skutkuje utratą prawa jazdy, przy absolutnym zaskoczeniu kierowcy, który nie miał świadomości, że znajdował się tak niebezpiecznie blisko dozwolonego limitu. Wbrew przekonaniu niektórych kierowców, jazda wynajętym samochodem nie zwalnia od odpowiedzialności za łamanie przepisów. Wypożyczalnia samochodów NostarCar, w sytuacji gdy zostanie wystawiony mandat z fotoradaru, ustala kto w danym momencie użytkował pojazd. W rezultacie z konsekwencjami brawury za kierownicą mierzy się sprawca przewinienia, nie zaś firma prowadząca wynajem aut. Wypożyczając samochód, trzeba jeździć nim tak jak swoim własnym. A najlepszym sposobem na uniknięcie punktów karnych jest jazda zgodna z przepisami.