Blog

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i na jakich warunkach nam przysługuje?

Każdemu z nas, niezależnie od naszych umiejętności prowadzenia samochodu, może w końcu przytrafić się stłuczka. Choć często są to drobne kolizje, gdzie doszło do zarysowania czy wgniecenia karoserii, to jednak wiele takich zdarzeń prowadzi do tego, że nasze cztery kółka muszą stanąć u mechanika na warsztacie.

W takim momencie pojawia się problem – jeśli korzystaliśmy z naszego samochodu regularnie, a dodatkowo jest on niezbędny do prowadzonej przez nas działalności gospodarczej, to co zrobić, kiedy na przykład termin oddania sprawnego wozu przypada za miesiąc, albo i więcej? Jest jedno wyjście, z którego warto skorzystać – auto zastępcze, naturalnie z ubezpieczenia sprawcy. Kiedy ono nam przysługuje i na jakich warunkach?

Samochód z OC sprawcy – podstawowe warunki

Przez wiele lat ubezpieczyciele nie byli chętni do opłacania wynajmu samochodu, zasłaniając się najczęściej tym, że samochód z OC sprawcy przysługuje wyłącznie osobom, które wykorzystywały go do działalności gospodarczej lub też do przewozu osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Dzisiaj, dzięki uchwale Sądu Najwyższego z listopada 2011, która, mówiąc w dużym skrócie, głosi, że wydatek ten (czyli opłata najmu) jest celowo i ekonomicznie uzasadniony, jeśli w czasie naprawy naszego pojazdu, korzystaliśmy z wynajętego samochodu – tutaj jest jeszcze jedna ważna informacja, mianowicie to, że należność od ubezpieczyciela dostajemy za wypożyczone auto – czyli za poniesione wydatki na wynajęcie pojazdu.

Drugim warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest pożyczenie pojazdu, który klasą i wartością odpowiada mniej więcej naszym czterem kółkom. Tym samym, mając taniego Fiata, nie możemy skusić się na wypożyczenie BMW. Ważne jest też, by rozeznać się wcześniej na rynku, jakie są stawki wypożyczalni i wybrać tę, której ceny można przyjąć za średnie na danym rynku. Jest to ważne, gdyż ubezpieczyciel może nie uznać wniosku o zwrot kosztów wynajmu, jeśli wybierzemy droższą wypożyczalnię.

Problem może się pojawić w momencie, kiedy dysponujemy drugim autem. W zależności od interpretacji „wolnego pojazdu” wniosek o zwrot pieniędzy może zostać odrzucony. Z drugiej strony, ubezpieczyciel nie może nie przyjąć go w momencie, gdy mamy swobodny dostęp do komunikacji miejskiej – nie zastępuje ona samochodu.

Ostatecznie istotne jest też to, że z samochodu zastępczego, aby uzyskać za niego zwrot, możemy korzystać tylko do momentu odzyskania lub zakupu nowego samochodu.

Dokumentacja jest na wagę złota

Bardzo ważne jest to, by przez czas naprawy zbierać wszelkie dokumenty związane z przebiegiem likwidacji szkody. Pomoże to nam uchronić się przed potencjalnym skróceniem przez ubezpieczyciela czasu, za który zwracają pieniądze. Opatrzone datą dokumenty będą niepodważalnym dowodem na to, jak długo konieczne było korzystanie z samochodu zastępczego.

Jeśli jednak wciąż pozostaje wiele niejasności związanych z wynajmem samochodu, to warto udać się do wypożyczalni, w której oferują pomoc w składaniu wniosków o wypożyczenie pojazdu zastępczego z OC sprawcy.