Blog

Weekend majowy na Dolnym Śląsku – gdzie warto się wybrać?

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Ci bardziej przezorni zaczęli planować ją już na początku roku, a teraz z niecierpliwością odliczają dni dzielące ich od upragnionego wypoczynku. Wielu będzie działać spontanicznie – czyli jak co roku grill w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. A co osobami, które chcą wyjechać i przeżyć przygodę, bo znudziła ich taka leniwa rekreacja? Dolny Śląsk to wymarzony kierunek! Miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Weekend majowy może okazać się zbyt krótki, by poznać wszystkie oferowane przez ten region atrakcje.

Leżące u stóp Góry Kalwarii Bardo to idealny zakątek dla miłośników turystyki pieszej. Miasto przecinają trzy szlaki. Zielony prowadzi do Złotego Stoku, gdzie można podziwiać pokazowe płukanie złota lub wybijanie monet. Niebieski to szlak europejski wiodący do Srebrnej Góry, zaś żółty (pielgrzymkowy) do Ząbkowic Śląskich. Malownicza panorama rozpościerająca się z Obrywu Skalnego, Pięknego Widoku czy Miejsca Hrabiowskiego z pewnością na długo pozostanie w pamięci. Bardo reklamowane jest jako miasto cudów, gdyż znane jest z kultu Matki Bożej. W jego centralnej części znajduje się barokowa Bazylika Mniejsza, a w niej figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki. Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą tym miejscem rozczarowani. Dreszczyku emocji dostarczą im spływy pontonowe i kajakowe po rzekach Ziemi Kłodzkiej.

 Bazylika Mniejsza w Bardzie POLAND

Bazylika Mniejsza

Osoby, które lubią poczuć na skórze powiew historii, mogą udać się na zwiedzanie zamków, których nie brakuje na mapie Dolnego Śląska. Najsłynniejszy jest zamek Książ, który ze względu na swoje rozmiary nazywany jest Dolnośląskim Wersalem. Nie mniejszą atrakcję stanowi zamek Czocha. Kto wie, może uda spotkać się rezydującą w nim Białą Damę o imieniu Gertruda?

Ci, dla których najlepszą formę rozrywki stanowią wędrówki po górach, powinni wybrać się w Karkonosze, w rejony Szklarskiej Poręby. Znajduje się tam Wodospad Szklarki, który można podziwiać także nocą, gdyż jest podświetlany, oraz spadający trzema widowiskowymi kaskadami Wodospad Kamieńczyka. Osoby, które chcą napawać się widokiem wodospadów, ale nie reflektują na pieszą wędrówkę, mogą dojechać na miejsce samochodem, gdyż w pobliżu znajduje się parking.

 Szklarka waterfall (Polish: Wodospad Szklarki) in autumn forest, Karkonoski National Park, Karkonosze Mountains, Poland.

Wodospad Szklarki

Jeśli w majówkowym wyjeździe uczestniczą dzieci, to obowiązkowy punkt wycieczki stanowi Magiczny Zamek Śląskich Legend w Pławnej. Wokół obiektu znajdują się znane z imponujących rozmiarów figurki przedstawiające postaci z legend i bajek. Na dziedzińcu można zapoznać się z makietą zamku. W środku na zwiedzających czeka teatr kukiełkowy, który stwarza możliwość bycia nie tylko widzem, ale i uczestnikiem przedstawienia.

Fanom dobrego brzmienia sporą dawkę znakomitej zabawy zaserwuje wrocławska 3-Majówka, która co roku inauguruje sezon plenerowych festiwali muzycznych. Impreza odbywa się w Hali Stulecia oraz na Pergoli. Kto zagra? Lepiej jest chyba zapytać, kogo tam nie będzie. The Cranberries, Dog Eat Dog, Lady Pank, Nosowska, Kult, Brodka, OSTR, Coma, Renata Przemyk. Na gości spoza Wrocławia czeka pole namiotowe.

 Gdzie więc się wybierzecie, zależy tylko od Waszej wyobraźni!