Blog

Wynajem samochodu z oc sprawcy – zalety

Z pewnością nie o to nam chodzi, by jeżdżąc samemu bezpiecznie na drodze, korzystać z wynajmu samochodu z OC sprawcy. Jednak zachowania niektórych kierowców oraz nieumiejętność ich jazdy innych sprawia, że zawsze może przydarzyć się stłuczka, a tym samym utrata mobilności.

Ubezpieczenie OC sprawcy wypadku

W Polsce posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkiem i niezależnie od zakresu ochrony, w przypadku wystąpienia zdarzenia drogowego należy się poszkodowanemu zadośćuczynienie w postaci pokrycia kosztów naprawy samochodu lub też w sytuacji stwierdzenia szkody całkowitej pełna refundacja straty. Przy czym istotnym elementem ubezpieczenia OC jest pełne prawo do samochodu zastępczego do czasu zakończenia postępowania likwidacyjnego. Można oczywiście skorzystać z propozycji ubezpieczyciela, ale nie jest to wymóg. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel sprawcy nie może decydować o mobilności poszkodowanego przez wskazanie komunikacji miejskiej jako środka zastępczego.

Ktoś, kto posiada samochód, pracuje, ma dzieci, wyłączając swój samochód z ruchu na skutek wypadku, traci mobilność. Udowadnianie utraty mobilności nie jest w gestii poszkodowanego i nie musi on składać żadnych oświadczeń. W ramach ubezpieczenia OC przysługuje pojazd tej samej klasy, a miejsce wynajmu samochodu jest wyłączną sprawą poszkodowanego.

 Car dealership.Young man receiving car key from saleswoman.

Wynajem pojazdu zastępczego

Wynajęcie pojazdu zastępczego we własnym zakresie, przy braku wiedzy w tym temacie, często wiąże się z płatnością z góry za czas wynajmu i dużymi utrudnieniami z wyegzekwowaniem od ubezpieczalni zwrotu poniesionych kosztów. Nierzadko zdarza się, że narzucone przez ubezpieczalnię formalności oraz funkcjonujące procedury mnożą utrudnienia, które raczej wynikają z braku doświadczenia i niewiedzy poszkodowanego w tego rodzaju przypadkach. Konsekwencją tego jest pełna zgoda na postawione przez ubezpieczalnię warunki, które niestety nie zawsze są korzystne. Jak tego uniknąć?

 parking lot

Wypożyczalnia samochodów

Aby uniknąć wszelkich problemów związanych z ostatecznym rozliczeniem zdarzenia drogowego, należy skorzystać z profesjonalnej wypożyczalni samochodów, która zadba o nasze prawa, a przede wszystkim podstawi odpowiedni pojazd. Wypożyczalnia NostarCar z Wrocławia, w której funkcjonuje wynajem samochodu w ramach OC sprawcy, przejmuje wszelkie związane z tym formalności, zdejmując w ten sposób z poszkodowanego obowiązek zadbania o właściwe ich przestrzeganie.

Od momentu podpisania umowy to wypożyczalnia rozlicza się z ubezpieczycielem, a dla poszkodowanego wynajem jest bezgotówkowy. Korzyści są większe, ponieważ NostarCar podstawia praktycznie nowy samochód do dyspozycji, po zaledwie 10 minutach uzupełniania umowy. Wystarczy przygotować odpowiednie dokumenty, które z tytułu powstałej szkody są w posiadaniu zarówno ubezpieczalni, jak i poszkodowanego. Do nich należą: dane sprawcy wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego i numer polisy, dane poszkodowanego, oświadczenie sprawcy lub notatka policyjna z miejsca wypadku i numer zgłoszenia szkody. Jest to najlepszy sposób, by bez utrudnień prowadzić dotychczasowe życie.