Blog

Zalety i wady samochodów hybrydowych

Wiele osób patrzy na tego typu auta z pewnym pobłażaniem. W końcu… kto poważny chce uzyskać osiągi, jeśli jedzie hybrydą? Tymczasem samochody hybrydowe coraz częściej pojawiają się na naszych drogach. Fakt, że czasem kosztują więcej, wcale nie odstręcza zainteresowanych – nagrodą jest tańsza eksploatacja, jeśli chodzi o paliwo, a także „czystość” jazdy.

Jakie są zalety i wady hybryd? Czy to samochody bez przyszłości, czy też to jest właśnie przyszłość motoryzacji? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zielone auta

Za jedną z głównych zalet hybryd podaje się ich ekologiczność. Auta te bowiem charakteryzują się dużo niższym spalaniem klasycznego paliwa. Często korzystają z ogniw elektrycznych, które ładowane są podczas jazdy na silniku spalinowym i w czasie hamowania, w mieście wykorzystują minimum energii elektrycznej, gdzie diesle, „benzynówki” i jeżdżące na gaz auta cały czas emitują spaliny. Daje to dwojakiego rodzaju korzyści – czyste środowisko wokół nas, a z drugiej strony – mniej smogu w powietrzu, co jest szczególnie ważne.

Z drugiej strony mamy szereg samochodów, które nazywa się „soft hybrids”. To nieuczciwa praktyka ze strony producentów, którzy dodają niewiele znaczący mechanizm elektrycznego napędu, który nie ma realnego przełożenia na ekologię i ekonomiczność tego rozwiązania, za to wytwórca czerpie z tego korzyści pod postacią różnych ulg podatkowych.

Miejska ekonomia

Jeśli poruszamy się głównie po mieście, samochody te będą doskonałym rozwiązaniem dla naszego portfela. Wyobraźmy sobie sytuację, jak stoimy w korku – silnik spalinowy wciąż pracuje, a konieczność podjechania kilku metrów wiąże się ze zwiększeniem jego pracy, aby nadać autu pędu. Dużo mniej energii na to zużywa silnik elektryczny.

Z drugiej strony coraz więcej miast też przewiduje specjalne przywileje dla osób, które poruszają się tego typu samochodami. W zachodniej Europie mogą liczyć na darmowy wjazd do centrów miast, a także (coraz częściej też w Polsce) na darmowe parkowanie w strefach.

Mniejszy bagażnik

Instalacja baterii, którą samochód wykorzystuje do jazdy elektrycznej, wymaga jednak odpowiedniego miejsca. Stąd też połączenie dwóch źródeł energii wymaga zmniejszenie powierzchni użytkowej. Najczęściej cierpi na tym bagażnik, a tym samym – do takiego samochodu najzwyczajniej mniej spakujemy. Stąd też auta hybrydowe najczęściej kojarzy się z miejskimi pojazdami, niźli z czterema kółkami, z którymi ruszymy w dalszą podróż.

Więcej do zepsucia

Dwa silniki wiążą się też z inną wadą – bardziej skomplikowanym serwisowaniem (wciąż brakuje autoryzowanych stacji obsługi hybryd różnych marek), a także potencjalnie bardziej skomplikowanymi uszkodzeniami. Elektronika często okazywała się dość „niewdzięczna” dla kierowców, o czym mogli się przekonać nie raz posiadacze np. Mercedesów.

Drogi-tani samochód?

Pozostaje jeszcze kwestia ceny – hybrydy często są sporo droższe od samochodów z klasycznym napędem. Z drugiej strony są bardziej ekonomiczne w eksploatacji, jeśli chodzi o paliwo. Trudno dostępne serwisy natomiast często liczą sobie więcej za obsługę aut z napędem hybrydowym.

Wychodzi więc na to, że główną zaletą tego typu samochodów jest przede wszystkim ich ekologiczność, a także fakt istnienia ulg ze strony miast. Czy to jednak wystarcza polskim kierowcom?